079 Wenedowie, czyli gdzie się w starożytności podziewali Słowianie

Описание к видео 079 Wenedowie, czyli gdzie się w starożytności podziewali Słowianie

Kwestia Wenetów/Wenedów w Europie Środkowo-Wschodniej i ich relacji do Słowian, znanych w źródłach od początku VI wieku pod nazwą Sklawinów, jest już tak zagmatwana po ponad 200 latach badań naukowych, że większość prób rozwikłania tego problemu grzęźnie w sprzecznych interpretacjach, hipotezach i opiniach uczonych. Kwestię Wenetów można więc uznać za najbardziej zabagnioną sprawę protohistorii Europy Środkowo-Wschodniej i Pra-Słowian. Wymowa źródeł została niemal całkowicie przesłonięta założeniami a priori, wysuwanymi przez badaczy, do których to założeń źródła mają się dopasować. A jak nie pasują to tym gorzej dla źródeł, należy je zignorować w myśl odgórnie przyjętego założenia. Powstało już ponad dziesięć różnych koncepcji tłumaczących, kim byli Wenetowie, jakim językiem mówili, jakie zajmowali miejsce we wspólnocie indoeuropejskiej, jakie są relacje Wenetów w różnych krajach do siebie wzajemnie, jakie były ich relacje z sąsiadami i następcami w poszczególnych krajach.

Dlatego postanowiłem przyjrzeć się tej sprawie od podstaw, niejako od początku. Od źródeł wychodząc. Na początek oczyścić fundament wiedzy o Wenetach tworzony przez źródła z obrastających go chwastów, ale i pięknych kwiatów, które na równi ukrywają nam Wenetów w splątanym gąszczu domysłów i wymysłów. Całość kwestii weneckiej czy wenedzkiej przedstawię w czterech audycjach:

1. Wenedowie w Europie Środkowo-Wschodniej
2. Wenedowie w średniowiecznej Kurlandii
3. Wenedowie/Wenetowie nad Morzem Czarnym, Adriatykiem i Oceanem
4. Wenedowie/Wenetowie jedna nazwa różnorodnych etnosów czy super-etnos z protohistorii

Pierwsze trzy odcinki będą opierać się wyłącznie na źródłach. W czwartym zmierzymy się z literaturą przedmiotu, ze stajnią Augiasza, jaką stała się wenetologia w ramach nauk o starożytności, indoeuropeistyki, slawistyki, historii idei, historii ziem polskich.

Dogmatem dzisiejszej nauki jest to, że przed początkiem VI wieku nie ma Słowian w źródłach starożytnych. Po raz pierwszy wspominają ich autorzy ok. 550 r. Prokopiusz z Cezarei, Jordanes, Pseudo-Cezariusz, w odstępie kilku lat jeden od drugiego. Kontekst, w jakim pojawiają się Słowianie, jest nieco wcześniejszy, a pierwszym wydarzeniem jest to, że powrót Herulów do Skandynawii znad Bałtyku przechodził przez ziemie zamieszkałe przez Słowian. Działo się to ok. 510 r. A co wcześniej?

#starożytność #średniowiecze #prehistoria #słowianie #wenetowie #wenedowie #jordanes #tacyt #germania #pliniusz #ptolemeusz #geografia #kartografia #goci #prasłowianie #historiapolski #genezasłowian #antowie #winden #wenden
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 https://patronite.pl/podcastinterpret...

Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 https://buycoffee.to/podcastinterpret...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке