Dlaczego ludzie są diabłami na ziemi? Filozofia pesymistyczna Artura Schopenhauera. Cytaty filozofa

Описание к видео Dlaczego ludzie są diabłami na ziemi? Filozofia pesymistyczna Artura Schopenhauera. Cytaty filozofa

Arthur Schopenhauer (1788-1860) to niemiecki filozof, który jest znany przede wszystkim ze swojego pesymistycznego spojrzenia na ludzkie istnienie.

00:00 W czym zwierzęta są lepsze i toksyczni ludzie
00:53 Cytat o wolności i samotności. Cytat o żałosnych ludziach i złym losie
01:48 Co daje czytanie książek? Mniej mówić i nie iść za tłumem
02:49 Filozofia a kościół i umiłowanie prawdy mężczyzny do kobiet
03:46 Świat zwierząt i Mocne cytaty o ludziach
04:31 Prawda o religii i zwycięstwach
05:35 Zdrowe ciało i spokój ducha. Moralność religii
06:48 Mądre cytaty
07:57 Czym jest charakter? Błędna samoocena
09:02 Dogmaty religijne i trudne tematy
10:35 Cytaty o ludziach
12:20 Każdy dzień jest ważny i kiedy człowiek jest wolny i inteligentny
13:12 Inteligentny i sarkastyczny
14:39 Wybitni ludzie i samotność
15:20 Cytat o muzyce i cytaty o życiu

Był on silnie zainspirowany pismami Immanuela Kanta, ale czerpał również z idei innych filozofów, takich jak Platon, Arystoteles i Budda.

Główna ideą Schopenhauera było to, że świat jest fundamentalnie miejscem cierpienia i nieszczęścia, a ludzkie istnienie charakteryzuje się wieczną walką o pokonanie tego cierpienia. Uważał, że nasze pragnienia i przywiązania są główną przyczyną naszego cierpienia, a jedynym sposobem na osiągnięcie prawdziwego szczęścia jest oderwanie się od tych pragnień i rozwijanie stanu wewnętrznego spokoju i zadowolenia.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Schopenhauera jest "Świat jako wola i przedstawienie", w którym rozwija swoją teorię woli. Według Schopenhauera wola to fundamentalna siła, która napędza wszelkie ludzkie działania.

Arthur Schopenhauer to filozof, który swoją filozoficzną działalność rozpoczął w XIX wieku. Zasłynął jako autor teorii pesymistycznej, w której podkreślał, że świat jest miejscem cierpienia i nieszczęścia, a ludzkie życie charakteryzuje się wieczną walką z tym cierpieniem.

Pomimo swojego niepopularnego spojrzenia na świat, Schopenhauer cieszył się zainteresowaniem wśród wielu intelektualistów i artystów. Wśród jego wielbicieli znajdują się m.in. Thomas Mann, Friedrich Nietzsche, Leo Tolstoy czy Albert Einstein.

Schopenhauer był także krytykiem sztuki i muzyki, a jego filozofia miała duży wpływ na rozwój estetyki. Uważał, że sztuka powinna oddawać wewnętrzne życie człowieka, a muzyka jest najbardziej doskonałą formą sztuki, ponieważ nie potrzebuje słów, aby wyrazić emocje.

Jego dorobek filozoficzny obejmuje wiele dzieł, m.in. "O wolności woli", "O podstawach moralności", "Parerga i paralipomena" oraz "Świat jako wola i przedstawienie". Schopenhauer był jednym z pierwszych filozofów, którzy zwracali uwagę na zagadnienia psychologiczne i emocjonalne, co czyniło go pionierem w tych tematach.

Schopenhauer zmarł w 1860 roku w wieku 72 lat, ale jego wpływ na filozofię i kulturę jest nadal widoczny do dziś. Jego teorie wywarły duży wpływ na filozofów XX wieku, a jego prace są uznawane za klasyki filozofii niemieckiej.

Wybrane cytaty Schopenhauera:

Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?

Skłonność do towarzystwa pozostaje u każdego człowieka mniej więcej w stosunku odwrotnie proporcjonalnym do jego wartości intelektualnej i stwierdzenie "on jest bardzo nietowarzyski" oznacza niemal "ten człowiek posiada wybitne cechy".

...żyjemy więc zawsze w oczekiwaniu czegoś lepszego i to często zarazem w pełnej żalu tęsknocie za minionym. Rzeczy teraźniejsze natomiast przyjmujemy w poczuciu tymczasowości, uważając je za nic innego, jak tylko drogę do celu. Dlatego to ludzie, spoglądając u kresu swych dni wstecz (...) ze zdziwieniem widzą, iż to, co na ich oczach przechodziło tak niedocenione i mdłe, stanowiło właśnie ich życie - było tym właśnie w czego oczekiwaniu żyli. I tak z reguły przebiega ludzkie życie - człowiek mamiony nadzieją, pląsa wprost w objęcia śmierci.

Dlatego to ludzie, spoglądając u kresu swych dni wstecz (...) ze zdziwieniem widzą, iż to, co na ich oczach przechodziło tak niedocenione i mdłe, stanowiło właśnie ich życie - było tym właśnie w czego oczekiwaniu żyli. I tak z reguły przebiega ludzkie życie - człowiek mamiony nadzieją, pląsa wprost w objęcia śmierci.

Dzięki temu, co czynimy, dowiadujemy się tylko, czym jesteśmy.

W każdym bądź razie nie można śmierci z tego punktu widzenia uważać za przejście do stanu dla nas całkiem nowego i obcego, lecz raczej za powrót do najbardziej nam własnego, pierwotnego stanu, którego krótkim tylko epizodem było życie.

Dlaczego ludzie są diabłami na ziemi? Filozofia pesymistyczna Artura Schopenhauera. Cytaty filozofa

Zapraszam na stronę internetową po więcej wartościowych treści:
https://ponadczasowecytaty.pl/

Zapraszam na film z cytatami filozofa Friedricha Nietzsche:
   • Cytaty filozofa Friedrich Nietzsche, ...  

Jeżeli masz chęć, to możesz również postawić mi wirtualną kawę.
Będę wdzięczny.
https://buycoffee.to/slowamajamoc

Комментарии

Информация по комментариям в разработке