Historia Gminy Leszno, część 2

Описание к видео Historia Gminy Leszno, część 2

W tej części Alek Nebelski opowie wam o niespokojnym początku XX wieku. Okres po Powstaniu Styczniowym, ponury i naznaczony prześladowaniem Polaków, dla Leszna i okolic był to przed wszystkim okres zmian gospodarczych, społecznych i obyczajowych.

Rozkwitają majątki ziemskie w Lesznie i Zaborówku, podczas gdy dobra w Zaborowie, potężnie zadłużone, kilkakrotnie zmieniają właścicieli. Uwłaszczenie chłopów sprawiło, że konieczna stała się modernizacja metod upraw: wprowadzono płodozmian. Aby pozyskać nowe ziemie dla rolnictwa, karczowano puszczę i wprowadzono meliorację na wielką skalę : powstały dwa kanały – Łasica i Zaborowski. Majątek Bersohnów w Lesznie był wzorowo prowadzony, uprawiano koniczynę, trawy i rośliny pastewnych dla hodowanych zwierząt, w tym specjalnej rasy owiec sprowadzonych ze Śląska.

Przy cukrowni „Michałów” przed I wojną funkcjonowało pole doświadczalne do uprawy buraków cukrowych w różnych warunkach. Majątek Gustawa Jakubowskiego w Zaborówku postawił na hodowlę krów i produkcję mięsa oraz nabiału. Urządzono tu parową mleczarnię, w której zainstalowano wirówkę oddzielającą śmietankę od mleka – nabiał sprzedawany był do Warszawy, a mleczarnia skupowała mleko w okolicy. Warunki życia i płacy robotników w majątkach rolnych pozostawiały jednak wiele do życzenia – na początku XX wieku rozpocznie się walka o ich poprawę.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке