Historia Gminy Leszno, część 1

Описание к видео Historia Gminy Leszno, część 1

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu czterech odcinków filmu popularnonaukowego opowiadającego o historii gminy Leszno. W pierwszym odcinku opowiadamy historię, która zaczyna się w pierwszej połowie XIX wieku. Wówczas to swoją wielką szansę dostały równiny mazowieckie, gdy okazało się, że można tu uprawiać buraki cukrowe, podstawowy surowiec dla coraz liczniej powstających cukrowni.

Ówcześni właściciele Leszna, Teofil i Jakub Piotrowscy, postanowili na tym zarobić. Nie tylko uprawiali dochodowe buraki, ale postanowili zostać fabrykantami. Rodzinna spółka wybudowała cukrownię „Michałów”, którą przejął w latach 60. XVIII wieku Jan Bersohn - przemysłowiec, działacz społeczny i filantrop żydowskiego pochodzenia.

Czasy były niespokojne. W Warszawie trwały manifestacje patriotyczne z hasłami przeprowadzenia reform i zagwarantowania praw obywatelskich. Patriotyczne wzmożenie stawało się coraz silniejsze. W końcu wybuchło Powstanie Styczniowe w 1863 roku. Bitwa pod Budą Zaborowską była najważniejszym epizodem powstańczym w tych okolicach. Walczyła w niej młodzież warszawska, która uciekła do Puszczy pod dowództwo major Walerego Remiszewskiego. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka, w którym Aleksander Nebelski przybliży historie sprzed niemal 160 lat.

Projekt "Gmina Leszno dla Niepodległej" realizuje: Świetlica w Zaborowie. Partnerami są: Gmina Leszno, Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Lesznie, Biblioteka Publiczna Gminy Leszno.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке