Gigantopiteki. Takich małp już nie ma | Nasi Przodkowie #14

Описание к видео Gigantopiteki. Takich małp już nie ma | Nasi Przodkowie #14

Rafl von Koenigswald zdawał sobie sprawę z tego, że sprzedawane w chińskich aptekach „smocze zęby” nie pochodziły od żadnych mitycznych stworzeń – ani nawet od prehistorycznych gadów. To były skamieniałości zębów dawno żyjących ssaków – i dlatego tym bardziej go interesowały. Natrafił wśród nich kilka małpich trzonowców o gigantycznych rozmiarach. Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widział, dlatego uznał, że zasługują na nową nazwę gatunkową: Gigantopithecus blacki. Dziś uważa się, że małpy, które te okazy reprezentują, mogły osiągać nawet 3 metry wzrostu i wagę 200-300 kg, a więc były największymi małpami, jakie kiedykolwiek chodziły po świecie. Krótko po ich odkryciu rozgorzał spór o to, czy należały do naszych bezpośrednich przodków.

A co dzisiaj wiemy o gigantopitekach? Skąd się wzięły, jak żyły, kiedy i dlaczego wyginęły? Czy mogły mieć styczność z przedstawicielami naszego rodzaju? W kolejnym odcinku z serii „Nasi przodkowie” przyjrzymy się konsekwencjom zderzenia się kontynentów, zadumamy nad smutnym losem małpy wygnanej z lasu i zastanowimy, kto w azjatyckiej dżungli mógł zjeść wszystkie najsmaczniejsze owoce.

Scenariusz i prezentacja: Łukasz Kwiatek
Kamera i montaż: Piotr Urbańczyk

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Pozostałe filmy z serii "Nasi przodkowie":    • Nasi przodkowie  

Wesprzyj kanał Copernicus:
   / @copernicuscenter  
https://patronite.pl/copernicus

Комментарии

Информация по комментариям в разработке