Kim byli pierwsi ludzie? Historia Homo habilis, H. rudolfiensis i A. sediba | Nasi przodkowie #10

Описание к видео Kim byli pierwsi ludzie? Historia Homo habilis, H. rudolfiensis i A. sediba | Nasi przodkowie #10

Poprzednim razem mówiliśmy o australopitekach – dwunożnych małpach człowiekowatych, z których wyewoluował rodzaj ludzki. Australopiteki pojawiły się przeszło 4 mln lat temu, a ok. 1,8 mln lat temu występuje już Homo erectus, który jest już bardziej podobny do nas niż do innych małp. Osiąga większe rozmiary, tworzy bardziej zaawansowane narzędzia i ma już wyraźnie większy mózg. Tym razem zastanowimy się nad tym, co wydarzyło się pomiędzy australopitekami a pojawieniem się Homo erectus – czyli poszukamy korzeni naszego rodzaju. Znowu krążyć będziemy głównie po wschodniej Afryce, w okolicy Jeziora Turkana, ale wybierzemy się też na południe kontynentu, by zajrzeć do jaskini Malapa, do której przypadkiem mogły wpaść dwa pechowe australopiteki.

Uproszczona, szkolna wersja tej opowieści wspomina o jednej, pośredniej formie człowieka występującej między Homo erectus a Australopitekami – czyli Homo habilis. Ale współczesna paleoantropologia nie oferuje nam żadnych prostych opowieści. Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Nasi przodkowie".

Scenariusz i prezentacja: Łukasz Kwiatek
Kamera, ilustracje i montaż: Piotr Urbańczyk

Pozostałe filmy z serii "Nasi przodkowie":    • Nasi przodkowie  

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке