Закон України 2129-IX - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2...
Основні зміни в процесі виконанні рішень:
Перше. Зупинилися виконавчі провадження, за якими стягувачами є особи, які хоч якось пов'язані з Російською Федерацією. Мова йде громадян країни агресора, їх юридичних осіб і так далі.
Другое. Зобов'язали банки розблокувати арештовані рахунки боржників. Пощастило не всім, а тільки боржником де сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тис. грн. Для цього банку не потрібно подавати ніякі документи, він має розблокувати рахунок сам. Єдине, що бувають ситуації, коли сума боргу менше 100 тис, наприклад 95 і банки начебто мають розблокувати рахунок, але це не роблять. Чому? Тому, що з 10 відсотками виконавчого збору, витратами виконавчого провадження розмір боргу виходить більше 100 тис., і банки відмовляють. На мій погляд це не правильно це неправильно, оскільки в законі робиться акцент саме на “сумі стягнення за виконавчим документом”, ан е в межах виконавчого провадження.
Тому можемо констатувати, що хоч по закону не повинні блокуватися картки за борг до 100 тис, на практиці виходить, що не блокуються картки за борги десь до 90 тис.
Третє. Боржникам юридичним особам дозволили з арештованих рахунків платити заробітну плату, але за умови, що вона не перевищує 5 мінімалок. Також, з цих рахунків дозволили платити податки.
Четверте. Припинення звернення стягнення на зарплату, пенсію та інші доходи. На практиці виникли певні непорозуміння, але не критичні.По виконавчим провадженням, які були відкриті до війни і здійснюються утримання з доходу не зовсім зрозуміло чи вимагається від виконавця якісь дії. Хтось каже - я нічого не буду робити, оскільки зупинення відрахування повинні припинитися на підставі закону, до чого тут я, хтось на підприємства шле листи з роз'ясненнями. Що робити з грошима, які підприємство вже перерахувало? Хтось їх повертає, хтось просте зберігає на рахунку, хтось перераховує їх стягувачу. І кожен варіант поведінки виконавця можна якось пояснити.
Якщо у Вас утримують частину заробітної плати і вам це не подобається. Пропоную вам такий алгоритм дій. Спочатку підіть в бухгалтерію і скажіть, що закон забороняє це робити, можливо вони цього не знають. Якщо вам скажуть, що нам все одно що написано ми виконуємо постанову виконавця, попросить у виконавця щоб він направив якийсь лист чи вимоги, де він просить припинити відрахування.
Пяте. Забороняється відкривати виконавчі провадження та здійснювати виконавчі дії на тимчасово окупованих територія.
Шосте. У рішеннях про стягнення аліментів. Роботодавців, ПФУ та всіх інших платників доходу зобов'язані платити кошти не на рахунок виконавця, а відразу на рахунок стягувача. Для цього стягувач повинен подати відповідну заяву або звернення. Якщо у підприємства немає реквізитів рахунку, то продовжувати платити на рахунок виконавця.
Це безумовно є позитивне, але є і мінуси такого підходи. Виконавцем буде значно важче контролювати такі відрахування. Підприємство просто може забути повідомити виконавця про відрахування.
Информация по комментариям в разработке