Jarosław Dumanowski – O czym opowiadają stare książki kucharskie i jak ich szukać?

Описание к видео Jarosław Dumanowski – O czym opowiadają stare książki kucharskie i jak ich szukać?

𝗜 𝗞𝗼𝗻𝗴𝗿𝗲𝘀 𝗞𝘂𝗹𝗶𝗻𝗮𝗿𝗻𝘆 𝗘𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘁𝗼́𝘄
𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗮 𝗞𝘂𝗹𝗶𝗻𝗮𝗿𝗻𝗮 𝘄 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝗶𝗲
𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼́𝘄, 𝟮𝟵 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟭
🌐 Zapisz się: https://akademiakulinarna.edu.pl/
👍   / akademiakulinarnawkrakowie  
___
🗣 dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK
➡ „Dla informacyjej nowym kuchmistrzom”. O czym opowiadają stare książki kucharskie i jak ich szukać?
___
Dzisiaj, gdy nasze jedzenie bardzo się zmieniło i ciągle się zmienia, szukamy często inspiracji w tradycji i historii. Dane książki kucharskie opowiadają nie tylko o tym, jak przygotować jakąś potrawę, ale ukazują nam zupełnie inny stosunek do jedzenia, które było dobrem rzadkim i cennym, oznaczało życie, władzę i szczęście.
To co jedli ludzie przed wiekami, było w dużej mierze związane z religią. Dawne jedzenie było o wiele bardziej zróżnicowane biologicznie, w większości było wytwarzane i konsumowane lokalnie, a globalizacja torowała sobie drogę powoli i z oporami. Wydaje nam się, że to my wymyśliliśmy dietę, a przecież dietetyka to nauka znana od czasów Hipokratesa i Galena.
Zmieniał się smak, kulinarne mody i autorytety, nie zmieniał się jednak szacunek do jedzenia, kulinarne pasje i społeczna rola jedzenia. Wokół tego cennego i zawsze brakującego dobra skupiało się całe życie ludzi, którzy pracowali po to, by zarobić na kawałek chleba, miskę zupy czy kaszy. Nawet najbiedniejsi kierowali się także smakiem, który też ma swój historyczny styl i estetykę.
O takim sposobie czytania dawnych przepisów opowiemy na podstawie książek kucharskich z wydawanej od lat naszej serii „Monumenta Poloniae Culinaria”. Opowiemy o naszym ostatnim odkryciu i odnalezieniu nieznanej do tej pory najstarszej polskiej książki kucharskiej z XVI w., pokażemy również jak takich receptur z naszego regionu czy na interesujący nas temat szukać samemu.
Jarosław Dumanowski, historyk, dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu, kierownik Katedry Metodologii, Dydaktyki i Historii Kultury w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu; członek rady naukowej European Institute for Food History and Cultures. Redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, członek Klubu Szefów Kuchni, organizator imprez kulinarnych i popularyzator wiedzy o dawnej kuchni.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке