Wywiady z Nestorami Filozofii Polskiej -- Wywiad 1: Prof. Andrzej Grzegorczyk

Описание к видео Wywiady z Nestorami Filozofii Polskiej -- Wywiad 1: Prof. Andrzej Grzegorczyk

Źródło: Academicon.pl - http://academicon.pl/

Wywiad rozpoczyna cykl wywiadów z nestorami polskiej filozofii. Został on przygotowany przez przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN prof. Piotra Gutowskiego, a zrealizowany przez portal Academicon we współpracy z TVP Lublin, patrona medialnego portalu. Nagranie miało miejsce 11 września 2012 w Warszawie w mieszkaniu Pana Profesora Andrzeja Grzegorczyka. Wywiad przeprowadzili: prof. Piotr Gutowski i dr hab. Andrzej Biłat, prof. WSPA.

Kolejny wywiad w serii „Wywiady z Nestorami Filozofii Polskiej" planujemy poświęcić prof. Andrzejowi Półtawskiemu, który dnia 22 lutego 2013 roku obchodzić będzie 90. urodziny. Przewidywany termin realizacji: styczeń 2013.

Prof. Andrzej Grzegorczyk urodził się 22 sierpnia 1922 roku w Warszawie.

„Uczęszczał do szkoły katolickiej, następnie uczył się w liceum chemicznym i zdał maturę w 1940. Studiował fizykę oraz filozofię na tajnych kompletach UW. Magisterium z filozofii uzyskał w Krakowie. W latach 1946--1948 pracował w Warszawie jako asystent W. Tatarkiewicza; był też sekretarzem „Przeglądu Filozoficznego". Jak wspominał, „sytuacja polityczna sprzyjała pozostawaniu w bezpiecznym kręgu logicznych i matematycznych spekulacji", dlatego zainteresował się logiką. W 1950 obronił doktorat na podstawie pracy Przestrzenie topologiczne w bezpunktowych algebrach topologicznych, której promotorem był A. Mostowski. W Instytucie Matematycznym PAN po trzech latach został docentem (nie było wtedy habilitacji) na podstawie pracy Some Classes of Recursive Functions. W 1961 uzyskał tytuł prof. nadzwyczajnego, a w 1972 -- prof. zwyczajnego. Kierował Działem Podstaw Matematyki w Instytucie Matematycznym PAN. Do 1968 pracował też na UW. W 1974 przeniósł się do IFiS PAN, gdzie w 1982 został kierownikiem Pracowni Etyki. W latach 1999--2003, już na emeryturze, był przewodniczącym Komitetu Nauk Filozoficznych. Od końca lat 50. XX w. czynnie uczestniczył w kongresach z logiki, metodologii i z filozofii nauki. Najbardziej znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie są osiągnięcia G. w dziedzinie logiki matematycznej" [Stanisław Krajewski, Grzegorczyk Andrzej, w: Encyklopedia filozofii polskiej, t. 1, Lublin 2011, s. 456--457].

Комментарии

Информация по комментариям в разработке