Setkání zvoníků ČR 2024 v Holicích

Описание к видео Setkání zvoníků ČR 2024 v Holicích

S tátou Liborem jsme 30. dubna 2024 měli tu čest být součástí Setkání zvoníků České republiky v Holicích. To se vůbec poprvé konalo mimo Prahu. Společně s tátou jsme byli s naší krátkou přednáškou zařazeni i do hlavního programu.

Měl jsem velkou radost, že jsem mohl na vlastní oči vidět tolik úžasných zvoníků pohromadě a vyprávět jim o našem putování #zazvony i o internetové encyklopedii zvonů, kterou s tátou připravujeme. Na akci se sešlo přes 70 zvoníků z celkem 21 měst.

Od Holických zvoníků jsem spolu s tátou a Brunem v samém závěru převzal putovní zvoničku. To znamená, že společně připravíme příští Setkání zvoníků v Plzni. To se uskuteční 3. května 2025. Máte se na co těšit!

Součástí setkání zvoníků bývají i prohlídky vybraných zvonic a zvonových věží. Holičtí zvoníci měli vše krásně připravené a vzali nás autobusem do:

Do dřevěné zvonice kostela sv. Mikuláše ve Velinách: zde visí dva historické zvony. Větší o hmotnosti zhruba 900 kg, byl ulit roku 1588 Eliášem Stodolou z Hradce Králové. Menší gotický zvon, zvaný Poledník, zhruba z poloviny 15. století je dílem zvonaře Petra z Vysokého Mýta a patří mezi nejstarší dochované zvony s českým nápisem.

Další zastávkou byla věž kostela Nejsvětější Trojice v Horním Jelení. Původně zde visely dva krásné gotické zvony z roku 1475 a 1484, ty jsou dnes vystaveny v mezipatře a cestou do věže je nepřehlédnete. Od 31. 7. 1998 ve zvonovém patře věže visí čtyři zvony: Ludmila (umíráček) se spodním průměrem 28,5 cm a váhou 18,5 kg, Maria se spodním průměrem 57,5 cm a váhou 105 kg, Václav se spodním průměrem 695 cm a váhou 212 kg a největší zvon Vojtěch se spodním průměrem 95,5 cm a hmotností 518 kg. Zvony byly ulity ve zvonařské dílně Dytrychových v Brodku u Přerova a jsou od počátku poháněny elektromotory.

Předposlední zastávkou byla mohutná věž kostela sv. Kateřiny v Horní Rovni. Původně ve zvonovém patře visely 3 zvony, ale válečným rekvizicím uniknul pouze jeden. Krásný zvon z roku 1581 s četnými texty a výzdobou. Tento zvon prošel opravou zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem v Holandsku před zhruba 10 lety. Ve věži jsme si prohlédli i hodinový stroj a cymbály.

Poslední zvonění proběhlo na domácím hřišti v kostele sv. Martina v Holicích. Po válečných rekvizicích ve zvonové stolici pro tři zvony zůstal jediný. Nejstarší zvon sv. Martin. Ulil ho zvonař Ondřej Žáček v Hradci Králové v roce 1499. Zvon spletenci zdobenými uchy královské koruny není podobně jako Hradecký Augustin bohatý na výzdobu. Pod čepcem je dvojlinkami sevřený latinský nápis: HAEC CAMPANA FUSA EST AD LAUDEM DEI AC SANCTI MARTINI AD HOLIC ANNO DOMINI MCCCCXCIX. Na přechodu k věnci je pak ještě plastická dvojlinka. Jeho spodní průměr je 87 cm a zvonilo se na něj každý den poledne, proto se mu říká Poledník. Dnes se na něj zvoní ručně a jeho zvuk je nádherný!

Moc a moc děkujeme Holickým zvoníkům za pozvání a skvěle připravený program.

Vám děkujeme za zhlédnutí vide, palce a odběru našeho kanálu @zazvony.

#zazvony #zvonikliborek #holice #setkanizvonikucr #kostel #svmartin #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

Комментарии

Информация по комментариям в разработке