#zazvony

Описание к видео #zazvony

V neděli 7. května jsme využili vstřícnosti kladrubského místostarosty Matěje Havránka a dopoledne se s ním sešli u kašny před krásným kostelem sv. Jakuba Většího. V doprovodu Matěje a jeho bratra jsme s Liborkem vyrazili do jeho 36 metrů vysoké věže @zazvony. Vůbec jsme netušili, kolik nás čeká překvapení a objevů!

Původní gotický kostel zmiňovaný už v roce 1396, byl poškozen husity, postihly jej požáry, ten nejhorší v roce 1711, a tak byl v letech 1772 až 1779 přestavěn na barokní kostel. Nicméně již roku 1843 opět vyhořel a získal provizorní jehlanovou střechu. Velké cibulové báně se dočkal až v roce 1908. Všechny tyto události spolu s válečnými rekvizicemi měly jistě vliv na zvony zavěšené ve věži.

Dle Soupisu památek 30. Politického okresu stříbrského z roku 1908 (s. 99) měly být před válkou ve věži zavěšeny 4 zvony a 2 cimbály bez nápisu. Jak jsme ale brzy s Liborkem zjistili, ani jeden z popisovaných zvonů ve věži v současnosti nevisí. Jejich přítomnost dokládají „jen“ při zdi složená zrezivělá srdce (jedno více než metr dlouhé) a velká dubová hlavice, která pravděpodobně náležela největšímu zvonu, který v roce 1715 odlil Johann Perner v Plzni. Zvon musel být opravdu nádherný.

Při vstupu do zvonového patra věže nás ohromila mohutná konstrukce zvonové stolice, na které zůstaly zavěšeny tři malé zvony. Ještě větší pak bylo překvapení, když jsme zjistili, že ani jeden ze zvonů neodpovídá popisu z roku 1908, což znamená, že původní zvony byly svěšeny a do věže se po druhé světové válce dostaly zvony pravděpodobně z jiných kostelů.

V současnosti největší zvon byl odlit roku 1725. Jeho výška je 50 cm, šířka 59 cm, hmotnost odhadujeme na 400 kg. Má ruční pohon a úderový tón E. Bohužel jeho srdce je silně poškozené tak, že je pěst takřka nerozeznatelná od dříku. Zajímavé jsou i otvory v dřevěné páce pro posun lana. Pod čepcem se nachází pás výzdoby rostlinnými ornamenty, pod ním pak jednoduchá dvojlinka a první pás s latinským nápisem s žádostí o ochranu před blesky. Pod další dvojlinkou je druhý pás s latinským nápisem určující dobu, místo a mistra, který zvon odlil . Slova v obou pásech jsou dělena „rožmberskou“ pětilistou růží. Pod dvojlinkou jsou směrem do středu krku akantové rozviliny střídající girlandy s ovocem. Na krku z jedné strany reliéfy 2 světců. Ve stejné úrovni pak oválný medailonek se znakem zvonařské dílny a nápisem. Na protější straně reliéfů světců je pak dominantní latinský nápis v rámečku. Uvnitř zvonu jsme objevili nápisy, které jsme prozatím blíže nezkoumali.

Další, menší a bohatě zdobený zvon ulil zvonař Peter Ignaz Hilzer v roce 1883 ve Vídeňském Novém městě. Toto zvonařství bylo v této době jedním z nejvýznamnějších v monarchii. Výška zvonu je 32 cm, šířka 43 cm a úderový tón G, poháněn je ručně. Zvon má talířovitou korunu a ocelovou hlavu. Čepec i horní polovina krku jsou bohatě zdobeny akanty a dalšími rostlinnými motivy s girlandami s rozkvetlými růžemi. V dolní polovině krku je oválná zvonařská značka s rakouskou orlicí a nápisem: PETERUS HILZER RG. AUL. CAMP CONSTRUCTOR, F.V: NEOSTAD IM 1883. Na protější straně reliéf dvou světců: sv. Petra s klíčem a obráceným křížem a pravděpodobně sv. Pavla s knihou a mečem (?). Pod nimi se nachází trojlinky a pás s rostlinnými ornamenty. Na věnci pak německý nápis: GEWIDMET VON FRANZ AUER: K. K. POSTMEISTER IN KLADRAU IM JAHRE 1883. Srdce zvonu je velice špatně připevněno, hrozí jeho utržení a při zvonění zbytečně poškozuje zvon.

Během průzkum jsme objevili i druhý menší zvon, který nás velmi upoutal, jelikož jeho tvarosloví, minimální zdobení a provedení latinského nápisu dávalo tušit, že jde o zvon podstatně starší. Dle latinského nápisu těsně pod čepcem víme, že byl ulit roku 1483 a jedná se o pozdně gotický zvon! Takový zvon by určitě neuniknul pozornosti odborníků, kteří v roce 1908 prováděli soupis památek. A tak se domníváme, že se zvon do věže dostal až po roce 1908 z jiného kostela.

Tento zvon je unikátní a patří mezi nejstarší, na které jsme dosud s Liborkem zvonili! Jeho výška je 38 cm, šířka 42 cm a úderový tón F, pohon ruční. Korunu tvoří čtyři zdobená ucha. Pod čepcem je jednoduchými linkami ohraničen latinský nápis: + ANNO DOMINI MCCCCLXXXIII HEC IN HONOREM DEI ET (Léta páně 1483 tento ke cti boží a) Slova dělí kříž a erbovní lilie. Pod linkou pak latinský nápis pokračuje: SANCTI PETER (?). Zajímavý je reliéf cínové konvice/číše a drobný reliéf lidské postavy v rouchu s draperií. Na protější straně je drobný reliéf ukřižovaného Krista a dvou truchlících postav. Krk od věnce odděluje jednoduchá linka. Lem zvonu vykazuje na několika místech poškození. Srdce bije do hrany dříkem a je potřeba jej opravit, stejně jako dosti sešlou dobovou hlavu. Uvnitř zvonu jsme objevili nápis barvou 1928.

Ve věži mohlo viset dokonce 5 zvonů. U dvou menších zvonů jsme totiž objevili i ocelovou hlavu k zavěšení většího zvonu s talířovitou korunou, ke které je uchyceno jen srdce, zvon chybí.

#zazvony #kladruby #kostelsvjakuba #zvon

Комментарии

Информация по комментариям в разработке