Tajemnice produkcji pelletu – Fabryki w Polsce

Описание к видео Tajemnice produkcji pelletu – Fabryki w Polsce

Angielskie słowo „pellet” oznacza po prostu kuleczkę, ale dziś kojarzone jest przede wszystkim z granulatem służącym jako ekologiczne paliwo do kotłów grzewczych. #pellet #fabryki #SUBSKRYBUJ Aktualności na stronie Fabryk w Polsce: https://fabrykiwpolsce.pl/category/ak...

Dziękujemy Grupie Burkietowicz, za pomoc w realizacji filmu.

00:00 Produkcja pelletu – Fabryki w Polsce
00:12 Pellet co to jest
00:38 Pellet Energy
01:00 Surowiec
01:43 Suszarnia taśmowa
02:15 Zbiornik linii produkcyjnej
02:45 Pellet z trocin
03:33 Pakowanie pelletu
03:52 Dostawa pelletu

Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się najczęściej odpad powstający przy obróbce drewna – np. w tartakach czy innych zakładach przetwórstwa drzewnego.

Surowiec, który trafia do zakładu to przede wszystkim trociny z drzew iglastych (głównie sosny), ale też większe kawałki: zrębki i klocki. Trociny muszą być czyste (bez obecności lakierów, impregnatów, piasku czy innych zanieczyszczeń).

Po przywiezieniu do zakładu już na wstępie surowiec przechodzi kontrolę jakości. Pobiera się próbki, wykonywane są badania na wilgotność i popiołu. Następnie trociny trafiają do znajdujących się pod dachem magazynów. Klocki w rębakach są rozdrabniane do postaci zrębki. Zrębka z kolei rozdrabniana jest w młynach bijakowych

Z suszarni trociny przekazywane są transportem pneumatycznym do zbiornika zasypowego linii produkcyjnej, do którego trafia także suchy surowiec pobierany z magazynu.

Materiał podawany jest dalej do mieszadła. W mieszadle spotykają się trociny z magazynu, suszarni oraz zrębki po zmieleniu, a następnie wędrują do młyna głównego, gdzie za pomocą specjalnych noży oraz odpowiednich sit uzyskują wymagany rozmiar, czyli frakcję.

W zakładzie pracują trzy granulatory. Wewnątrz nich trociny przeciskane są przez matryce i formowane są granulki. Tak powstały pellet jest chłodzony do temperatury poniżej 40 stopni Celsjusza, a potem przesiewany, aby pozbyć się zbędnego pyłu i frakcji poniżej 3,15 mm.

Worki przekazywane są transporterem na automatyczną układarkę. Tu formowana jest paleta. Gotowa paleta jedzie do magazynu, skąd zostanie dostarczona do klienta.

Z linii produkcyjnej pobierane są próbki pelletu do badań laboratoryjnych. W zakładowym laboratorium wykonywane są badania: średnicy i długości pelletu, wilgotności, zawartości popiołu, kaloryczności, wytrzymałości mechanicznej, gęstości nasypowej i ilości drobnych frakcji w worku.
W ten sposób Pellet Energy osiąga wartość opałową surowca na poziomie 18 megadżuli na kilogram. Moc skoncentrowana w małych granulkach!

OBEJRZYJ: KOCIOŁ na PELLET – Fabryki w Polsce
   • KOCIOŁ na PELLET – Fabryki w Polsce  

Obejrzyj odcinek z cyklu Fabryki Przyszłości:
   • Robot w Mennicy Polskiej zarządza pr...  

Skontaktuj się z nami a nagramy film dokumentalny o produkcji: 👇
➡️ Portal Fabryki w Polsce: https://fabrykiwpolsce.pl
➡️ Kontakt: [email protected]

Комментарии

Информация по комментариям в разработке