Největší pražské vily – kdo je postavil a komu patří?

Описание к видео Největší pražské vily – kdo je postavil a komu patří?

V tomto dílu našeho seriálu Žít Prahu vás s kamerou zavedeme za největšími pražskými vilami. Jaké skrývají příběhy a kdo za těmito velkolepými stavbami stojí?

Inspirací pro toto video byla úžasná komentovaná prohlídka Tajemství vil Petschků v Bubenči vedená Michalem Šedivým z organizace Open House Praha.

Jedno mají největší vily v Praze společné – nechala je postavit rodina Petschků, kteří patřili k nejbohatším obyvatelům předválečného Československa. Nejenže vlastnili uhelné doly, ale také měli svou vlastní banku. V pražské Bubenči skoupili Petschkové 66 hektarů pozemků a postavili 13 vil. V současnosti rodině však žádný z domů nepatří – kvůli židovskému původu museli všichni její členové v roce 1938 emigrovat do Ameriky. Jaký osud měly jejich nejvelkolepější vily?

Vila Friedricha Petschka
Kde ji najdete: náměstí Borise Němcova
Architekt: Max Spielmann
Současný majitel: Ruská federace
Friedrich Petschek nechal vilu postavit v roce 1927, a i když je nemožné zjistit její skutečnou velikost, podle odhadů může mít okolo 3 tisíc m2. Friedrich se v ní však nakonec nikdy neusídlil a rezidenci prodal svému známému. Sám zvolil komornější bydlení v nedaleké Blochově vile. V současnosti patří vila Rusku (získalo ji po válce od Československa jako poděkování za osvobození) a slouží jako jeho ambasáda.

Vila Marianne Gellertové-Petschkové
Kde ji najdete: nároží Pelléovy ulice
Architekt: Max Spielmann
Současný majitel: Památník národního písemnictví
Dcera Friedricha Petschka si také nechala vilu navrhnout od rodinného architekta, ovšem tatínek nebyl s návrhem spokojený, a tak se rezidence nikdy nedostavěla (oproti návrhu jí například chybí jedno křídlo). Po válce ve vile sídlilo čínské velvyslanectví, to se ale přesunulo o pozemek vedle. Dnes ve zrekonstruované rezidenci najdete Památník národního písemnictví a Muzeum literatury.

Vila Otto Petschka
Kde ji najdete: ulice Ronalda Reagana
Architekt: Max Spielmann, Otto Petschek
Současný majitel: Spojené státy americké
Vila, jíž se právem přezdívá „poslední palác v Evropě“. Ačkoli Max Spielmann původně počítal se strohou stavbou, Otto toužil po velkolepé rezidenci. Spory nakonec vyvrcholily odchodem architekta, a tak stavbu převzal sám majitel. Bohužel za ni zaplatil nejen veškerými finančními prostředky, ale i zdravím. Ve vile žil Otto pouhé tři roky, než předčasně zemřel. Za války v rezidenci bydlel šéf českého Wehrmachtu, po válce se podařilo vyjednat její prodej Spojeným státům, které ji dodnes využívají jako sídlo velvyslanců a reprezentativní prostory pro vzácné hosty.

Která z největších pražských vil se vám líbí? A která má podle vás nejzajímavější příběh? Dejte nám vědět do komentářů!

0:00 Největší vily v Praze
0:32 Petschkové: Bankéři i stavitelé
1:28 Vila Friedricha Petschka
2:29 Vila Marianne Gellertové-Petschkové
3:31 Vila Otto Petschka

Vilám v Praze se v našem seriálu nevěnujeme poprvé. Zajímá vás, které jsou ty nejdražší nebo jak bydlí čeští miliardáři? Podívejte se:    • Nejdražší vily v Praze: Podívejte se,...  
Když se řekne „vilová čtvrť“, řada Pražanů si představí Ořechovku. Jaká tajemství skrývá? To jsme pro vás zjišťovali v jednom z předchozích dílů:    • Jak vznikla nejdražší vilová čtvrť v ...  
Zajímá vás, jak bydlely hvězdy prvorepublikového stříbrného plátna, které si postavily vily na Hanspaulce? Prozradíme ve videu:    • Hanspaulka: Znáte tyto vily slavných?  
A když už jsme u slavných osobností – Praha svého času hostila i světové celebrity. Kde bydlely a kam chodily na kávu? Zjistíte ve videu:    • Slavné osobnosti v Praze: Kde bydlely...  

Sledujte nás také na sociálních sítích:
FB (pravidelně nové nemovitosti a informace z realitního trhu):   / realitnikancelarkotula  
IG (co se děje v zákulisí natáčení a naší práce):   / kotula.daniel  

Potřebujete pomoc s prodejem nebo pronájmem nemovitosti? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme: https://www.kotula.cz/

Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda

Комментарии

Информация по комментариям в разработке