La dolce vita - czy Włochy stały się przereklamowane? dr Agnieszka Latos, Magdalena Olek

Описание к видео La dolce vita - czy Włochy stały się przereklamowane? dr Agnieszka Latos, Magdalena Olek

Kolebka renesansu, ojczyzna pizzy i makaronu, doskonały kierunek na słoneczne wakacje lub zimowe szaleństwo na stoku. Włochy mają niejedno oblicze i wielkie grono miłośników, marzących o życiu w stylu „dolce vita”. Co takiego ma w sobie ten kraj, że to właśnie w nim powstały jedne z największych dzieł sztuki, ikony motoryzacji oraz jedna z najbardziej lubianych kuchni świata? W jakim stopniu nasze wyobrażenie o Włochach oraz ich wizerunek promowany przez popkulturę są spójne z rzeczywistością? Na ile dziedzictwo kulturowe Włochów stało się dla nich pułapką? Jak wiele polska kultura zaczerpnęła z włoskiej? Na te i inne pytania odpowiadają dr Agnieszka Latos, italianistka z Uniwersytetu SWPS, oraz Magdalena Olek, autorka kanału MISS MAGDULA na YouTube, gdzie opowiada o codziennym życiu we Włoszech, tamtejszej kulturze i obyczajach.

dr Agnieszka Latos - italianistka, językoznawczyni, wykładowczyni. Jej zainteresowania naukowe obejmują językoznawstwo teoretyczne i kontrastywne (głównie języki romańskie i słowiańskie) oraz akwizycję językową. Bada z perspektywy funkcjonalno-kognitywnej problematykę językowego wyrażania pojęć i złożonych relacji znaczeniowych oraz zmian językowych, szczególnie w semantycznym obszarze kontrastu oraz w obrębie zjawisk związanych z kategorią rodzaju gramatycznego i językowym kodowaniem informacji o płci. Interesuje się również procesem nabywania języka drugiego, a zwłaszcza zagadnieniami akwizycji gramatyki oraz rozwijania efektywnych metod nauczania języków drugich. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu językoznawstwa ogólnego, gramatyki, tłumaczeń włosko-polskich oraz praktycznej nauki języka włoskiego (scalającej gramatyczne, leksykalne, pragmatyczne i interpersonalne aspekty komunikacji).

Magdalena Olek - jest miłośniczką włoskiego stylu i obywatelką świata. Jej ojczyzną jest Polska, gdzie się wychowała i skąd się przeprowadziła w wieku 20 lat do Włoch. W ciągu 5-ciu lat, pracując jako stewardessa dla włoskich linii lotniczych, odwiedziła wiele krajów, mając szczęście poznać i docenić różne kultury. W 2016 roku otworzyła kanał na YouTube MISS MAGDULA, gdzie opowiada o codziennym życiu we Włoszech, kulturze i obyczajach nie tylko ze swojego punktu widzenia, ale również z perspektywy innych Polek mieszkających w różnych regionach Włoch, które gości w swoich filmach. W 2020 roku narodził się sklep internetowy www.missmagdula.com z odzieżą, akcesoriami i smakołykami Made in Poland i Made in Italy.

Małgorzata Zmaczyńska - jej supermocą jest mówienie. Nagrywała podcasty, zanim to było modne – Podcast RADIOaktywny oraz Zmacznego. Kręci ją motoryzacja, nieznane historie związane z jedzeniem, psychologia i przekręty na Wall Street.

Cykl “Rozmowy Kulturalne” - Jak świat stał się memem? Dlaczego podcasty kryminalne cieszą się tak wielką popularnością i czy TikTok jest początkiem końca cywilizacji? Kultura niejedno ma imię i zdecydowanie żadnym z nich nie jest „nuda”. W cyklu “Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy przeróżne, ale zawsze ciekawe elementy otaczającej nas kultury.

Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiamy różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżamy realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin: filologów, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką – niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.kultura.swps.pl

Interesujesz się kulturą? Dołącz do nas w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku (  / strefakultur  .

#włochy #ladolcevita #kultura

Комментарии

Информация по комментариям в разработке