Jugoslavija u ratu 1941-1945. / (7/23) 13. jul

Описание к видео Jugoslavija u ratu 1941-1945. / (7/23) 13. jul

Jugoslavija u ratu 1941-1945.
Dokumentarna serija o ratnim i političkim dešavanjima na prostoru Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata, jedna je od najsveobuhvatnijih i najdetaljnijih dokumentarnih serijala o ovom periodu istorije na prostoru Jugoslavije. U njoj je učestvovao veći broj istoričara iz zemlje i inostranstva, kao i direktnih učesnika događaja, kako sa pobedničke tako i sa gubitničke strane.Serija je snimana u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Jugoslaviji.
Urednik: Božidar Nikolić
Scenario: Božidar Nikolić, Božidar Zečević, Milan Kundaković
Reditelj: Milan Kundaković
7/23 13. jul
13. jul. Ustanak u Crnoj Gori bio je najveći ustanak u Evropi jer je u njemu učestvovalo preko 30.000 crnogoraca. Za razliku od ustanka u Srbiji, imao je dosta specifičnosti, a nije postojalo ni četničko-partizansko dvojstvo u komandi. Emisija rasvetljava manje poznate strane tog ustanka, pre svega sa stanovišta direktiva koje su donosila najviše tela Komunističke partije Jugoslavije.
* Da li je ustanak izbio 13. jula u Virpazaru, kako beleži zvanična JU istoriografija, ili na Čevu kodCetinja?
* Da li je ustanak po širini i snazi iznenadio komuniste?
* Zašto su se javile protivrečne direktive, prva da se ide na ustanak a druga, posle dva dana, da se sa ustankom prestane?
* Da li je masovna predaja ustanika Italijanima posledica ovih nesnalaženja partijskog vrha?
* Kakvu je ulogu imao kapetan Hadson vođa prve ratne britanske misije, kad je u jesen 1941. stigao u Crnu Goru i o čemu je razgovarao sa Milovanom Đilasom, partijskim i vojnim organizatorom ustanka u Crnoj Gori?
* Da li je poraz u Pljevljanskoj bici bio presudan za krizu Narodnooslobodilačke vojske i partizanskog pokreta u Crnoj Gori?
* Kad su se javili četnici i kakav je, u početku, bio njihov odnos prema partizanima i italijanima?
O tim i drugim pitanjima i kontroverzama govore ključni ljudi Trinaestojuslkog ustanka - Milovan Đilas i Vlado Dapčević, kao i učesnici događaja: Milić Osmajlić, Milivoje Novović i istoričari dr Zoran Lakić, dr Gojko Miljanić, dr Žugić, mr Radojica Luburić, Dominik Flesati (V.Britanija) i prof. dr Branko Petranović.
U okviru emisije je prikazan i italijanski arhivski materijal o okupaciji Cetinja i borbama u Crnoj Gori.

Label and copyright: Radio-televizija Srbije

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке