Copernicus Festival dzień 2: Harmonia sfer

Описание к видео Copernicus Festival dzień 2: Harmonia sfer

Zapraszamy na transmisję z popołudniowych wydarzeń głównych pierwszego drugiego dnia Copernicus Festival 2024: Maszyna. Podczas transmisji można zadawać pytania na czacie - będziemy mogli przekazywać je naszym gościom.

Co nas czeka?

17.30-18.30 KONFRONTACJE: Do czego służy mózg? Alicja Puścian, Marek Binder, prowadzenie: Mateusz Hohol

Czy procesy zachodzące w mózgu można w pełni symulować w komputerach, czy też pewne aspekty naszej neurobiologii – emocje, intuicja, świadomość – pozostaną na zawsze niedostępne dla maszyn? Neurobiolożka oraz kognitywista wyjaśnią, w jaki sposób próbujemy zrozumieć budowę i działanie mózgu, i porozmawiają o tym, czy metafora mózgu jako maszyny przetwarzającej informacje więcej wyjaśnia, czy zaciemnia.

19.00-20.00 WYKŁAD: Agnieszka Pollo, Astronomia (bliskiej) przyszłości: dane, maszyny, ludzie

Prof. Agnieszka Pollo, wicedyrektorka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i badaczka z Obserwatorium Astronomicznego UJ, opowie o naszych współczesnych dociekaniach na temat struktury i ewolucji kosmosu – a także o narzędziach, które wykorzystuje kosmologia obserwacyjna. W jakich zadaniach badawczych naukowców zastąpią komputery, a kiedy to ludzie – także ci niezwiązani zawodowo z nauką – mogą działać niczym rozproszony superkomputer, wyjaśniający tajemnice kosmosu?

20.15-21.00 ROZMOWA: Białe plamy na niebie, Agnieszka Pollo, Tomasz Miller

Po wykładzie porozmawiamy z prof. Pollo o tym, czego jeszcze nie wiemy o wszechświecie i gdzie leżą klucze do jego zrozumienia. Ciemna materia i energia, niewidoczne galaktyki, supermasywne czarne dziury... co jeszcze spędza sen z oczu badaczom kosmosu?

***

Partnerami Copernicus Festival 2024: Maszyna są Małopolska Organizacja Turystyczna i Miasto Kraków.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
Partnerem pasma Konfrontacje jest Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

Zapraszamy także na wystawę „Miasto. Technoczułość – opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej i techniki od pierwszych koncepcji starożytnych miast, aż po wizje urbanistyki pozaziemskiej - mit.krakow.pl

Wesprzyj kanał Copernicus:
   / @copernicuscenter  
https://patronite.pl/copernicus

Комментарии

Информация по комментариям в разработке