Copernicus Festival dzień 5: Błąd Kartezjusza

Описание к видео Copernicus Festival dzień 5: Błąd Kartezjusza

Zapraszamy na transmisję z popołudniowych wydarzeń głównych piątego dnia Copernicus Festival 2024: Maszyna. Podczas transmisji można zadawać pytania na czacie - będziemy mogli przekazywać je naszym gościom.

Co nas czeka?

17.00 KONFRONTACJE: Poszukiwanie życia w kosmosie. Debata kopernikańska
Anna Łosiak, Marcin Gawroński, prowadzenie: Piotr Urbańczyk

Na wielu obiektach Układu Słonecznego oraz odległych planetach wykryliśmy złożoną chemię, np. aminokwasy i zasady azotowe, które na Ziemi stanowią podstawowe cegiełki życia. Czy to argument za tym, że w kosmosie nie jesteśmy sami? Jakie kryteria muszą spełniać planety, by zrodzić i podtrzymywać życie? Czy znalezienie śladów życia w kosmosie zmieniłoby nasze myślenie o nas samych? O tym porozmawiają geolożka planetarna oraz astronom.

19.00-20.00 WYKŁAD: Lars Chittka, The Mind of a Bee (Umysł pszczoły)

Jak bardzo różni się świat owadów od tego, który my widzimy – i czy w tym świecie jest miejsce na świadomość, odczuwanie bólu i emocje? Czego potrafią nauczyć się pszczoły trenowane w laboratoriach – i czy my sami możemy czegoś nauczyć się od pszczół? Specjalista od badań nad zdolnościami poznawczymi owadów prof. Lars Chittka pokaże nam, jak złożone umysły mogą skrywać się w miniaturowych mózgach owadów.

20.15-21.00 ROZMOWA: Descartes’ Error (Błąd Kartezjusza), Lars Chittka, Bartosz Baran

Po wykładzie porozmawiamy z prof. Chittką o filozoficznych i etycznych konsekwencjach odkryć na temat owadzich umysłów. Zastanowimy się też, dlaczego wśród badaczy zwierząt tak długo pokutował kartezjański przesąd, iż owady przypominają bezwolne maszyny, których zachowanie zostało genetycznie zaprogramowane.

Partnerami Copernicus Festival 2024: Maszyna są Małopolska Organizacja Turystyczna i Miasto Kraków.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
Partnerem pasma Konfrontacje jest Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

Zapraszamy także na wystawę „Miasto. Technoczułość – opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej i techniki od pierwszych koncepcji starożytnych miast, aż po wizje urbanistyki pozaziemskiej - mit.krakow.pl

Wesprzyj kanał Copernicus:
   / @copernicuscenter  
https://patronite.pl/copernicus

Комментарии

Информация по комментариям в разработке