Michał Heller, Granice Wszechświata

Описание к видео Michał Heller, Granice Wszechświata

Copernicus Center Press i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zapraszają do obejrzenia wykładu i spotkania z ks. prof. Michałem Hellerem: Granice Kosmosu, wokół książki „Filozofia kosmologii”. Wykład odbył się w 26 kwietnia 2013 roku w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie poprowadził redaktor Tomasz Rożek.

Prof. Michał Heller (ur. 1936) to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego.

Ks. prof. Heller jest twórcą modelu kosmologicznego, wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz setek artykułów naukowych, laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody Templetona (2008). Za swoją pracę naukową oraz działalność popularyzującą naukę został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Niedawno nagrodzony statuetką Super Wiktora Specjalnego.

Jego najnowsze książki ukazały się nakładem oficyny Copernicus Center Press. W Filozofii przypadku Michał Heller wykazał, dlaczego dwa najpopularniejsze poglądy dotyczące teorii ewolucji – skrajna interpretacja ewolucjonizmu, akcentująca brak celowości procesów biologicznych, propagowana przez Richarda Dawkinsa, jak i popularna zwłaszcza w środowiskach protestanckich Stanów Zjednoczonych teoria Inteligentnego Projektu – obarczone są błędnym rozumieniem pojęcia przypadku. Według prof. Hellera przypadek jest niezbędnym elementem podstawowej struktury Wszechświata, którą tworzy siatka matematycznych praw przyrody. Nie dostrzegają tego zarówno posługujący się metaforą Ślepego Zegarmistrza, jak i Inteligentnego Projektu.

W Filozofii kosmologii prof. Heller oprowadza Czytelnika po gąszczu tematów filozoficznych, które towarzyszyły kosmologii od jej zarania, aż do momentu uformowania się jej jako dojrzałej nauki empirycznej. Prof. Heller wskazuje na filozoficzne implikacje problemów kosmologicznych i opisuje rozwiązania, jakie próbowali dla nich znaleźć najwybitniejsi fizycy XX wieku. Autor pokazuje, że na styku filozofii i kosmologii dochodzi do interakcji, ponieważ, jak sam stwierdza, „tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia”.

W zeszłym roku na półki księgarń trafił także wywiad-rzeka z profesorem Hellerem, przeprowadzony przez włoskiego dziennikarza, Giullio Brottiego: Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu. Główne idee propagowane przez profesora Hellera oraz jego program filozoficzny rozwija ufundowane przez niego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Ideom tym dedykowane są również dwie strony internetowe: www.filozofiawnauce.pl oraz serwis popularnonaukowy www.granicenauki.pl.

Więcej informacji odnośnie najnowszych książek prof. Hellera dostępne jest pod adresem: http://www.ccpress.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке