🇨🇳 Hongqi E-HS9 • Czerwony Sztandar - politycznie (nie) poprawny? • 🇵🇱 4K • Auto Made in China

Описание к видео 🇨🇳 Hongqi E-HS9 • Czerwony Sztandar - politycznie (nie) poprawny? • 🇵🇱 4K • Auto Made in China

W tym odcinku Auto Made in China jeździmy chińskim elektrycznym SUV-em marki Hongqi e-HS9. W tłumaczeniu na Polski nazwa to czerwony sztandar. Hongqi to chińska marka luksusowych samochodów należąca do koncernu FAW Car Company, wchodzącego w skład największej chińskiej spółki produkującej samochody FAW Group.

Hongqi został wprowadzony na rynek w 1959 roku, co czyni ją najstarszą marką samochodów osobowych Państwa Środka. Początkowo modele samochodów marki Hongqi były przeznaczone jedynie dla wysokich rangą urzędników państwowych. Nie można ich było kupić na wolnym rynku. Produkcja została zakończona w 1981 roku, ale w połowie lat 90 marka została reaktywowana dzięki współpracy z Audi. Chińska marka do budowy luksusowego sedana wykorzystała technologię z Audi 100 i na bazie tego samochodu w latach 1991 – 2006 skonstruowała kolejne wcielenie swojej luksusowej limuzyny.

Z chwilą wejścia do grupy FAW ruszyła produkcja kompletnie nowych modeli Hongqi budowanych w oparciu o chińską myśl techniczną i chińskie rozwiązania. Auta marki Hongqi nadal były przeznaczone dla urzędników i partyjnych dygnitarzy, ale dostępne były też zwykłym obywatelom. Dzisiaj Hongqi to sedany i SUV-y różnej wielkości, wszystkie klasy premium. W produkcji są modele L5, H9, H6, H5, E-QM5, LS7, HS7, HS5, HS3 i van HQ9 oraz prezentowany najbardziej luksusowy SUV - e-HS9.

Samochód to blisko pięciometrowy SUV z trzema rzędami siedzeń. Zaprojektowany został przez Giles Taylora, tego samego stylistę, który stworzył kształty Rolls-Royca Cullinana. Wykorzystano w nim także elementy, które trafiają do europejskich aut klasy premium jak choćby zawieszenie pneumatyczne. W wersji President w drugim rzędzie do dyspozycji pasażerów są osobne komfortowe fotele. Auto ma bogate wyposażenie, systemy bezpieczeństwa oraz wsparcia kierowcy.

W najmocniejszej wersji samochód napęd na cztery koła i moc 551 KM (670 Nm). Przyspieszenie do setki to 4,9 sekundy. Prędkość maksymalna została ograniczona do 200 km/h. Bateria ma pojemność 100 kWh, co przekłada się na zasięg 465 km (WLTP).

Jak olbrzymi chiński SUV sprawdza się w praktyce? Czy jest wygodny, dynamiczny? Jak prowadzi się podczas jazdy w mieści i przy wyższych prędkościach. Czy czuć w nim wreszcie geny ekstremalnie luksusowego Rolls-Royca Cullinana, czy bliżej mu jednak do Kia EV9? Zaprasamay na test.



Testowany model to Honqui e-HS9 w wersji President wyceniony na 445 tys. zł. z silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 551 KM z napędem na cztery koła.

Auto objęte jest 5 letnią gwarancją/150 tys. km. Bateria 8 lat/160 tys. km.

China car

Комментарии

Информация по комментариям в разработке