TANNENBERG 1914 cz.II - Bitwa pod Uzdowem

Описание к видео TANNENBERG 1914 cz.II - Bitwa pod Uzdowem

Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem.

Do pierwszych walk granicznych doszło już na początku sierpnia m.in. w okolicach Działdowa. Jednak decydująca bitwa na Działdowszczyźnie rozegrała się w dniu 27 sierpnia i przeszła do historii jako bój pod Uzdowem. Starły się tu dwa potężne związki wojskowe i dwie osobowości: I Korpus rosyjski dowodzony przez generała Leonida Artamonowa i I Korpus Niemiecki dowodzony przez generała Hermana von François. Potyczkę wygrały wojska pruskie. Przegrana Artamonowa odsłoniła lewe skrzydło 2 Armii Samsonowa i pozwoliła Niemcom na wykonanie manewru okrążającego na tyłach wroga.

Bitwa pod Tannebergiem jest przedmiotem ciągłych badań, obfituje w wiele zagadek i tajemnic m.in. jedną z wielkich niewiadomych są okoliczności śmierci głównodowodzącego 2 Armią Rosyjską – Armią Narew - generała Samsonowa. Bitwa ta rozpala również fantazję poszukiwaczy skarbów, którzy poszukują od wielu lat słynnego skarbu generała Samsonowa. Współcześnie, namacalnym śladem bitwy pod Tannenbrgiem są stare wojskowe cmentarze i mogiły porozrzucane po całym obszarze województwa Warmińsko-mazurskiego. 

Bitwa ta, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski.

W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur. Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur. 

Film został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra"

Materiały wykorzystane w filmie dostępne są na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne 3.0 Polska ( CC BY 3.0 PL)
https://creativecommons.org/licenses/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке