Фалшива Памет или Паралелни Вселени? Ефектът Мандела ЧАСТ 1 - СКРИТАТА РЕАЛНОСТ (ЕП 135)

Описание к видео Фалшива Памет или Паралелни Вселени? Ефектът Мандела ЧАСТ 1 - СКРИТАТА РЕАЛНОСТ (ЕП 135)

Едно събитие през осемдесетте години на миналия век кара хиляди хора да се замислят до колко достоверни са спомените им, когато осъзнават, че човек, когото са погребали, години по-късно става един от най-почитаните президенти на ЮАР - Нелсън Мандела. Този фалшив спомен е първият описан случай за така наречения Мандела ефект, при който голяма група хора вярват в спомен за събитие, което никога не се е случвало.

Какво обаче стои зад него?

Когнитивни грешки или паралелни вселени, в които всеки потенциал бива реализиран?

Множеството описани случаи за фалшива колективна памет, за които ще разкажем днес, ни карат да се запитаме: В колко реалности действително съществуваме?

Откриването на ефекта Мандела започва с писателката и изследователка на паранормални явления Фиона Брум през 2009 година. Тя отваря дискусия на страницата на своя уебсайт относно спомена за смъртта на Нелсън Мандела в затвора през 80-те години. Малко след нейното изявление се включили други хора със същите спомени, като някои от тях дори си спомняли, че новината за смъртта му е била отразена в репортаж по телевизията, а други имали спомен и за речта на опечалената му вдовица.

Мандела всъщност умира през декември 2013 година, след като не само е бил освободен от затвора, но и е станал президент на Южна Африка за периода от 1994 до 1999 година.
Това води до шокиращото откритие, че голяма група хора може да помни едно и също събитие с такива подробности, когато то всъщност никога не се е случвало. Малко по-късно явлението придобива популярност под наименованието Ефектът Мандела
Феноменът бързо набира популярност в интернет, където хора от различни части на света започват да споделят свои подобни опити с други събития и факти. Освен за историческите събития ефектът Мандела се появява и в много други видове памет, като примери включват филмови реплики, цветове, форми на популярни символи и дори локации на цели държави по начин, който не отговаря на документираните доказателства.


Пишете тук: [email protected]

Мястото, където се доказва, че всичко е енергия и информация:
https://akademia.kogitalnost.net/zapi...
Използвай код "INRA" за 10% отстъпка

Ако имаш желание, можеш да подкрепиш ИНРА тук:
🪬 Patreon:   / inrabg  
🪬 Paypal: https://www.paypal.com/donate/?hosted...
🪬 Стани член:    / @stoyanvalkovchoko  

Официалният сайт на ИНРА за статии, познание, практически насоки и още:
🪐 https://inra.bg/

Официален Youtube канал:    / @inrabg  

Последвайте ИНРА в социалните мрежи!
Instagram: www.instagram.com/inrabg/
Facebook:   / inra.bg  
TikTok:   / inrabg  

Гледайте Изследователи на Реалността тук:
   • Изследователи на Реалността  

Гледайте епизодите на Скритата Реалност тук:
   • СКРИТАТА РЕАЛНОСТ  

Гледайте епизодите на "Заедно за 1" тук:
   • ЗАЕДНО ЗА 1  

Гледайте мъдрости от вековете тук:
   • MЪДРОСТИ ОТ ВЕКОВЕТЕ  

Пиши ни тук: [email protected]
За бизнес запитвания : [email protected]
Facebook : https://goo.gl/76ebjk
Инстаграм : https://goo.gl/CBvouW

Мистерията около ефектът Мандела съвсем естествено вълнува психолозите, които изследват как функционира паметта и как колективните възприятия могат да се разминават толкова значително с реалността. Или това, което се представя за реалност…?

Дори за най-големите ентусиасти обаче остава огромна доза съмнение.

През 2022 година проучване, проведено от психологически изследователи от Университета на Чикаго, изследва и открива, че определени проявления на ефектът могат да бъдат обяснени с теорията за схемите на паметта. Това означава, че хората често помнят грешно детайли, когато детайлите съвпадат с техните очаквания за изображението.

Така например заблудата, че героят “Господин Монопол” от играта Монополи носи монокъл, може да произтича от факта, че очната леща изглежда като подходящ аксесоар за героя. За други изображения потенциалните обяснения се фокусират върху факта, че грешните версии на картината могат да бъдат по-запомнящи се от тези на правилната версия. Въпреки това, изследователите стигнали до извода, че ефектът Мандела, що се отнася до визуалното възприятие, не може да бъде напълно обяснен.

Други психолози са посочили фалшивите спомени и други когнитивни грешки като така наречената конфабулация. Тя представлява тенденцията на мозъка да запълва празнини в паметта, като несъзнателно добавя невярна информация. Смята се, че това може да е причина групи хора да си спомнят детайли, които, макар и да изглеждат подходящи за ситуацията, всъщност са фалшиви.


Ефектът Мандела: Реалността, Която Не Помним - СКРИТАТА РЕАЛНОСТ (ЕП 135)
#скритатареалност #choko

Комментарии

Информация по комментариям в разработке