Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną - normy i granice - Barbara Płaczek

Описание к видео Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną - normy i granice - Barbara Płaczek

Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do ochrony przed wszelkimi formami przemocy i wykorzystywania. Mimo tego europejskie i amerykańskie badania pokazują, że niepełnosprawni intelektualnie od 2 do 5 razy częściej padają ofiarami przemocy seksualnej niż inne osoby. Do nieujawniania przestępstw seksualnych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie przyczynia się między innymi umniejszanie problemu oraz unikanie odpowiedzialności przez sprawujących opiekę. Co zrobić, by nauczyć osoby z niepełnosprawnościami stawiania granic? Dlaczego infantylizacja zachowań w przypadku tej grupy jest tak niebezpieczna? Jakie działania mogą ograniczyć ryzyko zaistnienia przemocy seksualnej wobec niepełnosprawnych? A także jak wychować dziecko z niepełnosprawnością intelektualną, by nie przekraczało granic innych ludzi? Na te i wiele innych pytań odpowie mgr Barbara Płaczek, specjalista seksuologii, trener edukator seksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Mgr Barbara Płaczek - specjalista seksuologii, trener edukator seksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną, certyfikowany edukator seksualny dzieci i młodzieży, pedagog zdrowia, terapeuta.Przez 13 lat związana z PSONI koło w Rybniku, przez 7 lat prowadziła Warsztat Terapii Zajęciowej nr 2 „Latarnia”. Ukończyła krakowska szkołę trenerów edukatorów seksualnych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku seksuologia kliniczna w Warszawie pod kierunkiem prof. Lwa-Starowicza. Prowadzi gabinet specjalisty seksuologii w Rybniku chcąc wyjść naprzeciw problemowi erotyzacji, pornografii, masturbacji jak również współpracuje min z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, Fundacją Pomoc Autyzm, Fundacją AVALON, Fundacją La Strada. Zajmuje się percepcją seksualności dorosłych osób z niepełnosprawnościami przez rodziców i opiekunów. W obszarze badań naukowych zajmuje się sferą seksualną rodziców i opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W obszarze szkoleniowym zajmuje się szkoleniami z zakresu seksualności, granic intymnych, zachowań agresywnych, autoagresywnych, norm akceptowalnych społecznie, mechanizmów motywacyjnych w pracy terapeutycznej, szeroko pojmowanego sekstingu, uzależnień, kompulsji oraz komunikacji w zespole terapeutycznym czy wypalenia zawodowego w pracy.

Spotkanie odbyło się w ramach konferencji “Głośne sprawy - aspekt psychologiczny i prawny” organizowanej przez Uniwersytet SWPS w Katowicach.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche

Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (  / strefapsyche  .

#przemocseksualna #niepełnosprawność #seksualność

Комментарии

Информация по комментариям в разработке