"Psychobiotyki - okiem psychiatry"

Описание к видео "Psychobiotyki - okiem psychiatry"

Czy psychobiotyki to nowe narzędzie w terapii
zaburzeń afektywnych oraz o tym kiedy należy udać się po pomoc do specjalisty opowiada psychiatra i psychoterapeuta - dr n. med. Sławomir Murawiec.

Psychobiotyki to nowa klasa probiotyków wspierająca zdrowie psychiczne. Oznacza żywe bakterie, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Regulują oś mózgowo-jelitową, wpływając na trzy układy:
- nerwowy (uczestnicząc w syntezie neuroprzekaźników),
- immunologiczny (zwiększając syntezę cytokin przeciwzapalnych) i dokrewny (obniżając stężenie kortyzolu – hormonu wydzielanego w trakcie przewlekłego stresu). Jedną z właściwości psychobiotyków jest wspieranie bariery jelitowej, która m.in. zapobiega przemieszczaniu się fragmentów bakterii ze światła przewodu pokarmowego do krwiobiegu i inicjowaniu powstawania stanu zapalnego.

Pierwszy psychobiotyk z rekomendacjami zawiera dwa szczepy bakterii: Lactobacillus helveticus Rosell®-52 i Bidobacterium longum Rosell®-175. W marcu 2016 rok Departament ds. Produktów Leczniczych Pochodzenia Naturalnego i Bez Recepty (ang. Natural and Nonprescription Helath Products Directorate) z Kanady wydał następujące rekomendacje dotyczące jego stosowania:
• pomaga łagodzić ogólne objawy lęku;
• wspomaga równowagę emocjonalną;
• pomaga łagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego wywołane przez stres.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке