Milan Mica Petrovic, Војвода Војин Поповић-Вук / Vojvoda Vojin Popovic-Vuk

Описание к видео Milan Mica Petrovic, Војвода Војин Поповић-Вук / Vojvoda Vojin Popovic-Vuk

Део збирке комитских/четничких народних песама из Српско-турских ратова друге половине 19. века и почетком 20. века.
Текст и опис ...

Посетите Мићин сајт: www.micapetrovic.com -- све песме су за слободно скидање.

Visit Mića's site: www.micapetrovic.com -- all songs are for free downloading.
-------------------------------------------------------------------------------
ВОЈВОДА ВОЈИН ПОПОВИЋ ВУК
(речи: Будимир Граховац—музика: народна)

Султан Мехмед из Стамбула града,
Шаље књигу косовском валији,
На војводу Војина се јада:
-- Ако главу тој ђаурској змији
Не одрубиш за недељу дана,
Онда твоја биће одрезана.

Знаш ли, пашо, већ године двије,
Рају буни, добива мегдане,
Најбоље ми погуби делије,
Кајмакаме и мудре Имаме,
Зар ја Султан, цар над царевима,
Да застрепим још пред робовима?!

Султан царе огрејано сунце,
-- Одписује паша са Пауна --
Шар-планини узео врхунце,
Свака гора четника је пуна.
Ти си царе, цар над царевима,
Али раја свога цара има.

Ударо сам годиницу пуну,
Небил' љуте уништио гује,
Али залуд, мене свуда куну,
А Војина све редом кликује.
Ђаурско се пробудило робље,
Мој Падиша, ту је наше гробље.

-------------------------------------------------------------------------------
Војин Поповић (Сјеница, 9.12. 1881 - Кајмакчалан, 29.11. 1916), познат као војвода Вук је био српски четнички војвода који је учествовао у борбама за Маћедонију, у балканским ратовима и Првом светском рату, као командант Добровољачког одреда на Солунском фронту.

Кад су прве чете 1905. кренуле за Стару Србију међу четницима био је и Војин Поповић. Учествовао је борбама против турака на Челопеку и Козјаку.

Војин Поповић учествовао је у многим биткама, и Четничким акцијама, балканским ратовима и Првом светском рату. У балканским ратовима учествовао је у Кумановској бици и бици на Сртевици. Његов четнички одред помагао је Дунавској дивизији у Првом светском рату да одржи фронт у Мачви. Као командант Јадарског четничког одреда учествовао је у Церској бици. Заједно са српском војском се повукао преко Албаније а кад је отворен Солунски фронт, био је командант Добровољачког одреда на Солунском фронту.

Погинуо је у неравноправној борби са Бугарима северно од села Груништа, у јуришу на Грунишки вис 29. новембра 1916. године у 35. години живота. Његов Добровољачки одред имао је на почетку Солунског фронта 2200 људи, а закључно са Вуковом смрћу спао је на свега 450 људи - била је то и смрт његовог одреда. Преживели војници Добровољачког одреда пребачени су у друге пукове. Грунишки вис је био освојен а Бугари протерани.

-------------------------------------------------------------------------------
Мехмед V Ресад, Отомански султан: (2. новембра 1844. - 3. јула 1918.) био је 35. и претпоследњи Османлијски султан. Наследио га је његов полубрат Мехмед VI. Његова деветогодишња владавина обележена је губљењем северноафричких територија империје укључујући Родос, у Итало-турском рату, трауматично губљење готово свих империјалних европских територија западно од Цариграда у Првом балканском рату, и улазак империје у Првом светском рату, што би на крају проузроковало нестанак Османлијске империје.

------------------------------------------------------------------------------
Махмуд Шевкет-паша, 1856 - 11. јун 1913), био је Османлијски генерал и државник, познат по својој активној улози у успостављању програма војне авијације. Рођен је у Багдаду, где је завршио основну школу пре одласка на Војну академију у Цариграду. Придружио се војсци 1882. године као поручник. Провео је неко време у Француској, где је истраживао војну технологију и био је на Криту неко време. Вратио се на Војну академију као члан факултета. Затим је именован за гувернера Косовског вилајета, где је командовао Трећом армијом, касније познатом као Харекет Ордусу ("Војска акције") Убијен је у Цариграду 11. јуна 1913. године осветом рођака убијеног Назим Паше.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке