Овруч. Мандри Країною з Лілією Рубан

Описание к видео Овруч. Мандри Країною з Лілією Рубан

Місто Овруч на півночі Житомирщини славиться своєю історією, адже після спалення Іскоростеня (Коростеня) княгиня Ольга перенесла центр древлянської землі саме сюди. Тодішній Вручий (давня назва Овруча, - ред.) став епіцентром князівських міжусобиць, постачав на всю Київську Русь цінний пірофілітовий сланець, пережив не одну навалу ворогів, але досі береже колоритну автентичність, цікаві пам’ятки та неповторну місцеву говірку.

Стародавнє місто Овруч вперше згадується в літописі "Повість минулих літ" у 977 р. під назвою Вручій. За однією із версій, назва походить від того, що в давнину місто, яке було значною фортецею, оточував високий земляний вал, який ніби стискав його обручем.

У 997 році на честь хрещення міста князь Володимир заклав в Овручі дерев'яну церкву, на місці якої у 1190 році князь Рюрик Ростисловович наказав спорудити мурований храм. Споруда не мала жодного залізного елементу, була прикрашена п’ятьма золотими куполами та інкрустована натуральним каменем.

Овруч був знищений монголо-татарами, з часом відродився і на початку XIV ст. ввійшов до складу Галицько-Волинського князівства, мав свою фортецю. З 1362 року місто входить до Литовського князівства. У 1399 р. Овруч захопив кримський хан Едигей.

Овруч постійно був об'єктом нападу кримських татар. Для оборони містяни спорудили дерев'яний замок, який було зруйновано в 1506 році. З часом фортеця була відбудована та модернізована: з'явився глибокий рів, а саму фортецю обнесли кам'яним муром. Фортеця мала чотири в'їзні брами та шість багатоярусних башт. З 1470 р. місто було центром староства.

З цим стародавнім містом пов’язано чимало відомих особистостей: з Овруча походили військовий і державний діяч О. Дашкевич, архімандрит Макарій Токаревський (1605–78); в кінці XVIII ст. в Овручі зупинявся зі своїм військом полководець О. В. Суворов, 1911 року місто відвідав Микола II на освячення відбудованого собору св. Василя; поет А. С. Малишко свого часу вчителював у місцевій школі.

Особлива подяка:

Оксана Левківська - начальник відділу економічного розвитку та залучення інвестицій виконкому Овруцької міської ради;
Андрій Яковець - провідний спеціаліст відділу з гуманітарних питань;
Ігумена монастиря матушка Ємфалія;
Микола Климович - Народний художник України, директор зразкової Малої академії народних мистецтв та ремесел;
Людмила Гусаревич - екскурсовод- лектор музею "Історії Овруччини";
Ольга Нікітчук - адміністратор бази відпочинку "Голубе озеро";
Лариса Прохоренко, керівник гуртків Центру дитячо юнацької творчості, завідувачка музею "Древлянські джерела";
Микола Гапійчук - мешканець с. Збраньки;
Марія Дуб - учасниця хорланки с. Збраньки;
Іван Коруд - міський голова Овруцької громади.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке