NA KUJAWACH INO KUJ, INO SÓL, INOWROCŁAW

Описание к видео NA KUJAWACH INO KUJ, INO SÓL, INOWROCŁAW

„Na Kujawach ino kuj, ino sól, Ino-wrocław...” – nuciłem pod nosem na ludową nutę.
Nie mówi się Ino-wrocław, tylko Tylko-wrocław – rzucił językowym sucharem operator Marek - a w ogóle... skąd wzięła się nazwa Kujawy? - Na takich prostych pytaniach, to mnie panie Marek nie zagniesz.
Kuj, kujawa – to wiatr. Wiatr wiejący z północy. Tak tłumaczy w „Słowniku” specjalista od etymologii języka polskiego - Aleksander Brukner i tego się trzymam. – Czyli kujawiak, to taniec wiatru...ale niezbyt gwałtownego, bez przytupów bo tańczy się go parami płynnie, na trzy, jak w walcu. Dotłumaczył sobie mój kompan. Większość mazurków Szopena, to właśnie kujawiaki.
Ponieważ Kujawy były regionem raczej zasobnym, kwitła tu sztuka „tworzona przez lud i dla ludu”. Dziś znów modna, kultywowana przez liczne zespoły, kapele i grupy obrzędowe. Wśród ludowych rzeźbiarzy Kujaw z całą pewnością wyróżniał się Stanisław Zagajewski. Pytanie, czy był on artystą ludowym? Był samorodkiem, to fakt, ale tworzył dzieła na miarę Wita Stwosza. Właśnie taki przydomek zyskał za swoje monumentalne, płaskorzeźbione, gliniane ołtarze – „Wit Stwosz z Kujaw”.
Pamiętasz nasze pierwsze spotkanie z mistrzem Stasiem? To było we Włocławku w jego pracowni... a właściwie w budzie zamienionej przez artystę w wielki śmietnik pod dachem...czego tam nie było?
No i jak pachniało! – dorzucił Marek. Tajemnicę słabego zapachu wyjaśnił nam Kocio czyli Aleksander Kociołowicz – szef od sportu i turystyki w ówczesnym województwie włocławskim. Okazało się, że najważniejszym miejscem w pracowni Zagaja był basen z kęsami gliny, a żeby glina dłużej nadawała się do użycia, artysta zraszał ją... moczem. Kiedy Marek to usłyszał, natychmiast pobiegł do auta, żeby zawinąć w folię podarowane nam słynne ptaszki, dopiero co ulepione pod kamerę...
Stanisław Zagajewski zawsze chciał wykształcić swojego następcę, ale żaden z jego uczniów nie chciał być artystą... nie chcieli być brudni i obdarci jak on. Gospodarze Włocławka ufundowali swojemu największemu i najsławniejszemu Artyście nowoczesne, słoneczne mieszkanie w bloku, ale ilekroć go tam przenosili, Zagajewski wracał na swój śmietnik pod dachem, bo w nim czuł się najlepiej...i tylko w nim odnajdywał moc twórczą i pomysły. Do końca żył w tym stworzonym przez siebie świecie. Zawsze tak samo...bez względu na sukcesy, nagrody i sławę. Tak mają tylko Najwięksi.

KARTECZKI Z WYCIECZKI
NA KUJAWACH INO KUJ, INO SÓL, INOWROCŁAW

Subskrybuj kanał ❤️, aby otrzymywać więcej wartościowych treści! Nie zapomnij włączyć dzwoneczka 🔔, zostawić lajka 👍 i komentarza pod filmem!

Z góry dziękujemy za Wasze wsparcie 💰 https://zrzutka.pl/dfrpjw

Zapraszamy do naszego Facebook`a   / pljestok  

Podziękowania za muzykę dla Karola Krusia oraz zespołu ‪@WhiteGardenPL‬

produkcja
maxlook.pl
[email protected]
2020

Copyright © 2020 by MAX LOOK Michał Łukaszyk

#Kujawy #Inowrocław #inowrocławskiZdrój #tężnie #kujawskiewarzelnictwo #Solvay #romańskiemaskinakościeleNMP #kulturaludowaKujaw #ParkEtnograficznywKłóbce #Szymborze #JanKasprowicz #StanisławZagajewski #Kruszwica #Gopło #ciekawostki #polska #poland #podróże #history #historia #edukacja #podróżnik #podróżepopolsce #education #nauka #nowakowski #wiedza #rozrywka #kraj #zwiedzamy #zwiedzanie #przygoda #turystyka #krajobraz #kulturamedia #tradycje #miasta

Комментарии

Информация по комментариям в разработке