SEVDAH MAJSTORI NEKAD I SAD - Milorad Todorović /// FOPIS, 28.11.2003.

Описание к видео SEVDAH MAJSTORI NEKAD I SAD - Milorad Todorović /// FOPIS, 28.11.2003.

Etnomuzikološki gledano, vjerovatno najznačajniji projekat Fondacije "Institut sevdaha" Omera Pobrića bio je onaj sa nazivom "Sevdah majstori nekad i sad". U okviru tog projekta, svoje životne priče ispričali su neki od najznačajnijih izvođača sevdalinke XX vijeka koji su u vrijeme postojanja Fondacije (2003-2010) bili živi: Spaso Berak, Hamdija Salković, Šerif Manko, Salem Trebo i brojni drugi, a poseban prostor dodijeljen je narodnim umjetnicima, manje ili više poznatih javnosti: Bajri Redžiću, Safetu Sikiri, Avdi Junuzoviću (koji je u trenutku snimanja imao oko 90 godina) i drugim. Ovom prilikom, sagovornik Omera Pobrića, osnivača i direktora Fondacije, bio je Milorad Todorović (1930-2008).

U zanimljivom razgovoru sa Omerom Pobrićem, Todorović se prisjeća prvih dana svoje karijere, započete ranih pedesetih godina na Radio Sarajevu. Milorad Todorović je uz Ismeta Alajbegovića Šerbu činio vrhunski duet harmonika koji se oglašavao na talasima Radio Sarajeva. Iznimno je vrijedno i Todorovićevo svjedočanstvo o prvoj generaciji pjevača i muzičara Radija Sarajevo. Odsvirao je dvije kompozicije iz domena ozbiljne muzike, kao i jedan potpuri narodnih pjesama. Snimak je pohranjen u muzičkom arhivu Fondacije "Institut sevdaha" Omera Pobrića.

Snimci iz edicije "Sevdah majstori nekad i sad" nisu prezentovani široj javnosti, niti kroz prodaju DVD i CD izdanja niti kroz programe radija ili televizije. Nastajali su za potrebe arhiva Instituta sevdaha, uz želju autora projekta da ti snimci ostanu trajno sačuvani kao dokumenti o jednom vremenu i znamenitim ljudima koji su djelovali u tom vremenu. Sa ove vremenske distance, ipak ih periodično objavljujem iz više razloga: kao dokument o jednom vremenu i ljudima koji su to vrijeme oplemenili, kao dokaz o neminovnoj smjeni generacija (gotovo niko od učesnika ove edicije više nije među živima), ali i kao pohvalu autoru edicije, rahmetli Omeru Pobriću, da razgovara sa starijim kolegama i time proširi znanje o nekim davnim vremenima, kako sebi, tako i onima koji ovo gledaju.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке