#zazvony

Описание к видео #zazvony

S Liborkem jsme dlouho toužili na vlastní oči vidět nejstarší zvon na území ČR, který je vystaven v Chebském muzeu. A tak jsme se za ním 5. července vypravili. V malebném městě plném historie, jsme se museli podívat i na tři zvony v jižní věži nejstaršího stojícího kostela v Chebu - chrámu sv. Mikuláše a sv. Alžběty (první zmínka je z roku 1239).

Historie zvonů v tomto kostele je dlouhá a zajímavá, avšak neveselá. Od bombardování Chebu 20. 4. 1945, kdy při požáru v kostele podlehly i poslední 2 zvony (apoštolský a Josef), z původních 7, byly obě věže až do roku 1966 zcela bez zvonů. Po 21 letech doputovaly z Hamburského skladiště do jižní věže 3 zvony. Ty zde visí dodnes, přičemž 2 z nich byly odlity přímo v Chebu. Nicméně ani jeden nikdy předtím v tomto kostele nevisel.

Po úhradě dobrovolného vstupného se do zvonového patra celkem snadno stoupá po schodišti se 133 schody. Ohořelé trámy návštěvníkům připomínají ničivé požáry. Na dřevěné zvonové stolici tu majestátně, avšak líně, visí tři nádherné zvony.

Nejmenší zvon má výšku 39 cm. Na čepci je zdoben rostlinným reliéfem esovitě se vinoucích růží, pod ním je mezi dvěma plastickými linkami německý nápis: Odlil J. Di Valle v Chebu 1842. Na krku dominuje reliéf Ježíše Krista a sv. Jana Nepomuckého. Lem zdobí kromě několika plastických linek i pás s rostlinnou výzdobou.

Střední zvon má výšku 60 cm a je krásně zdoben a nese několik textů. Na čepci německý nápis: Odlila Alžběta Di Valle v Chebu 1828. Pod ním je pak linkami ohraničený pás s rostlinnou výzdobou, které dominují obilné klasy. Na krku pak latinský nápis: Sláva navýsostech Bohu a na zemi pokoj lidem. Na protější straně je pak německý nápis: Ke chvále apoštola sv. Jakuba Většího darovali z vděčnosti Peter Ludwig, bývalý kostelní úředník s chotí Evou. Vedle nápisu vpravo je reliéf Jana Nepomuckého a pod ním ve zdobném oválu nápis: ST. NEPOMUCENO. Vlevo pak reliéf Ježíše Krista. Lem zdobí kromě několika plastických linek i pás s rostlinnou výzdobou, které vévodí rozkvetlé květy. Tento zvon je v současnosti jako jediný opatřen ocelovým lankem pro ruční zvonění.

Největší zvon má výšku 78 cm a pod čepcem nese nápis v gotické minuskule (bohužel jsme nemohli zvon řádně zdokumentovat a nápis rozluštit). Spodní část krku zdobí jedna plastická linka. Pochází patrně ze 16. století. Po omezené obhlídce zvonů jsme pak po točitém schodišti vystoupali do prostoru vyhlídky a postupně otevřeli okenice a dívali se z výšky na deštěm bičovaný Cheb a jeho okolí.

Po obědě v místní indické restauraci jsme se s Liborkem vypravili za naším hlavním cílem: nejstarším zvonem České republiky v budově Chebského muzea. Chvilku nám trvalo, než jsme ho objevili, ale hledání stálo za to. Zvon nás doslova očaroval a Liborek si na něj musel alespoň jedním prstíčkem sáhnout. A samozřejmě jsme zvon v rámci možností prozkoumali.

Tento bronzový skvost byl mezi léty 1870 až 1900 zakoupen v Itálii knížetem Carlosem Clary-Aldringen z Dubí u Teplic, v listopadu 1928 muzeu pak darován zvonařem Rudolfem Pernerem. Odlit byl roku 1286. Spodní průměr má 50 cm. Ve spodní části krku nese latinský nápis gotickou majuskulou: + MCCLXXXVI PR(I) GESE ME SOTIAMOR FIERI FEC(I). Písmena „I“ jsou nad nápisem (pravděpodobně jde o chybu při výrobě zvonu). Pod nápisem se nachází dvě plastické linky. V čepci před i za „trojuchou“ korunou má po jednom otvoru (výsek kvůli doladění zvonu?) Pod nimi dvě plastické linky a další na přechodu čepce v krk. Na středním uchu koruny kruhový znak, pravděpodobně zvonařské dílny - ve středu bota či písmebo L (?). Kolem po obvodu nečitelný nápis. Dvě boční ucha zdobeny plastickou linkou.

Všem milovníkům zvonů doporučujeme navštívit Cheb a obdivovat krásu nejstaršího dochovaného zvonu v ČR.

Mrkněte na naše video. Předem děkujeme za palec a pokud nás ještě neodebíráte, tak i za to, že náš kanál začnete odebírat.

#zazvony #cheb #svmikulas #zvon #bell #glocke #campana #cloche #dzwon

Комментарии

Информация по комментариям в разработке