#zazvony

Описание к видео #zazvony

Na 17. únor roku 2024 s Liborkem nikdy nezapomeneme. Díky Vojtovi Blažkovi se nám totiž splnil velký sen - vidět, dotknout se a zvonit na majestátní zvon sv. Jakub (Zuzana) v kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě! Moc děkujeme i za seznámení s malým nadšeným zvoníkem Kryštůfkem a jeho tatínkem.

V kostele z poloviny 13. století, který získal na počátku 14. století severní, dnes 63 m vysokou vyhlídkovou, věž a ve 30. letech 15. století zvonovou jižní věž (dnes 54 m), se za staletí vystřídala celá řada zvonů. Povídání o nich by vydalo na samostatnou knihu. O tom, že jich tu viselo nemálo, svědčí i několik dubových hlav (pro zvony s královskou i talířovitou korunou) dřímajících na různých místech ve věžích. Kromě válečných rekvizic se na zvonovém fondu v minulosti podepsal i ničivý požár Jihlavy v roce 1523.

V současnosti ukrývá severní věž zvony Holomek, Umíráček a na ochozu dva hodinové cimbály. Jižní věž i přes problémy se statikou hrdě nese zvon sv. Jakub (Zuzana).

Nejstarším dochovaným zvonem, který se do severní věže dostal v období mezi světovými válkami z jihlavského kostela sv. Ducha, se jmenuje Holomek. Ulit by v roce 1481 nám dnes neznámým zvonařem. Jeho výška je 61 cm, spodní průměr 63 cm, přibližná hmotnost 150 kg a úderový tón f2. Byl používán při požárech a klekání. Zvoní se na něj ručně, zavěšení srdce si ovšem žádá revizi odborníka, při zvonění dochází k postranním výkyvům srdce, což takřka znemožňuje zvonit pravidelně na obě hrany. Zvon má královskou korunu se šesti uchy, pod čepcem je ve dvojicích plastických linek umístěn nápis v němčině gotickou minuskulou: MARCUS, MATHEUS, IOHANNES, LUCAS, HILF GOT AVS NOT MARIA BERAT A M CCCC LXXXI (Marek, Matouš, Jan, Lukáš. Bože, pomoz v nesnázích, Marie, poraď, rok 1481). Krk od věnce odděluje dvojice plastických linek.

Nejmenší, ale bohatě zdobený zvon, je umíráček z roku 1696, ulitý zvonařským mistrem Kristiánem Joachimem starším v Jihlavě. Jeho výška je 44 cm, spodní průměr 44,5 cm, přibližná hmotnost zhruba 50 kg a hlavní úderový tón h2. Díky úsilí Vojtěcha Blažka je po letech opět zavěšen zpět v kostele a zvoní se na něj ručně. Při naší návštěvě zvon neměl srdce, to bylo zavěšeno o 4 dny později. Zvon se zdobenou, ale poškozenou, královskou korunou původně se šesti rýhovanými uchy nese v jednoduchých linkách pod čepcem německý nápis: GOSS MICH CHRISTIAN JOACHIM IN IGLAU (Ulil mě Kristián Joachim v Jihlavě). Na těle jsou pak latinské nápisy odkazující na donátory i s erbem Parchtů z Rájova. Mezi texty je reliéf ukřižovaného Ježíše. Přechod k věnci dělí tři plastické linky nad nimi a na věnci je latinský nápis s chronogramem: CAMPANA ISTA FUSA E ET HVIC ECCLESIANE SANCTI JACOBI PRAESENT: EXEAT SONVS EIVS PRO AEGRIS AGONIZANTIBVS ET BONO FINE (Tento zvon byl ulit a věnován tomuto kostelu svatého Jakuby. Nechť jeho zvuk zaznívá lidem zápasícím s nemocí a na dobrá konec.). Na zvonu jsou patrné rekviziční nápisy.

Největším zvonem, zavěšeným v jižní věži, je majestátní zvon sv. Jakub (též Zuzana - na odlití zvonu tehdy přispěla tisícem zlatých lazebnice Zuzana), třetí nejtěžší a zároveň druhý nejvyšší zvon na Moravě. Zároveň jde o největší dochovaný zvon z produkce geniálního zvonaře Brikcího z Cimperka. Zvon o hmotnosti 7086 kg (120 centýřů) byl ulit 29. 9. 1563 na parkánu u brány Matky boží přímo v Jihlavě a mistru Brikcímu s litím pomáhali další zvonaři: Ondřej, Jan nebo místní Jiří Gleixner. Spodní průměr zvonu je 214,5 cm, jeho výška 182 cm a hlavní úderový tón g0. Dle kroniky se při přesunu zvonu přes náměstí střídalo sto mužů. Zvon se tehdy usazoval do jižní věže shora. Dlouhých 367 let se na zvon zvonilo šlapáním z horního patra zvonové stolice, v květnu 1930 byl tento způsob zvonění nahrazen elektromotorem, který zvon hnal do nepřiměřeně velkého výkyvu, čímž způsobil nejen výtluky, ale také poškození vzácné dřevěné stolice a celé jižní věže. Na popis nádherné figurální a rostlinné výzdoby a celé řady nápisů zde není prostor. Upozorníme alespoň na plastický reliéf ukřižovaného Ježíše, doslova odkloněného od kříže ve tvaru T nebo nádhernou reliéfní scénu Zvěstování.

Menší hodinový cimbál ulil ze zvonoviny zbylé po lití zvonu Zuzana v roce 1564 zakladatel jihlavské zvonařské dynastie Jiří Gleixner v Jihlavě. Spodní průměr 65 cm. Na těle nese znak města Jihlavy a letopočet, pod ním je pak reliéf kohouta. Pod čepcem mezi dvojicemi linek umístěn latinský nápis gotickou minuskulou: SI DEUS PRONOBIS GUIS CONTRA NOS ANNO DOMINI 1564 (Je-li Bůh s námi, kdo proti nám? Léta Páně 1564).

Větší hodinový cimbál ulil roku 1523 v Brně Šimon Haubic mladší. Spodní průměr 109 cm. Nese německý nápis kapitálou: O MARIA EIN MVTR GOTS ALI STVND PIT IESVM DEINE SVN VAR VNS 1523 (Ó, Marie, Matko Boží, pros za nás svého syna Ježíše v každém čase. 1523).

Více informací se sem bohužel nevejde. Díky za zhlédnutí, palce a odběr našeho kanálu @zazvony.

#zazvony #jihlava #svjakub #kostel #zvonzuzana #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

Комментарии

Информация по комментариям в разработке