KIPIKASZA | Nowa Tradycja 2015

Описание к видео KIPIKASZA | Nowa Tradycja 2015

2015. 05. 15

Karolina Balmas - śpiew, klawisze, djembe, instrumenty autorskie
Aleksandra Członka - śpiew, instrumenty perkusyjne, melodyka, talerze

Zespół Kipikasza to duet żeński powstały w 2013 roku, czerpiący inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełnym tego słowa znaczeniu! O charakterze brzmienia zespołu decydują instrumenty z różnych stron świata, mała elektronika, autorskie instrumenty wykonane z „byle czego”, biały śpiew oraz po prostu śpiewy. Przez surowe brzmienie duet chce osiągnąć efekt nieco psychodelicznej muzyki. Zespołu nie tworzą profesjonaliści, muzycy – „jesteśmy grajkami”.
Utwory przybierają formę bajek i opowiastek. W tekstach poruszane są tematy dotyczące wierzeń ludowych (takich jak wiara w południce czy zmory) oraz problemów ówczesnych ludzi, na przykład spanie pod gorącą pierzyną lub losy chłopa niesłuchającego swojej baby. W ludowych historiach jest wiele tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Jedno jest pewne: za złe uczynki każdego spotyka kara.
Zespół uczy się u najstarszych muzykantów wiejskich, bierze czynny udział w warsztatach muzyki tradycyjnej organizowanych przez stowarzyszenia zajmujące się badaniem polskiej muzyki ludowej oraz podejmuje samodzielne podróże, które mają na celu rejestrację muzyki tradycyjnej i najstarszych pieśni.
Osiągnięcia:
- III miejsce podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe 2013 "za pomysłowość i odwagę, oraz poszukiwanie i świeżość eksperymentowania".
- wyróżnienie "za niekonwencjonalność i ekspresję" podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie 2013 (sesja nagraniowa i produkcja teledysku).
- I miejsce podczas Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego Zegrze 2014 - za własną twórczość.
W programie konkursowym zabrzmią pieśni tradycyjne pochodzące z Lubelszczyzny, zaaranżowane przez duet, z wykorzystaniem różnych instrumentów i przedmiotów oraz nasze własne kompozycje z tekstami nawiązującymi do dawnych wierzeń ludowych, demonologii słowiańskiej i obrzędowości.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке