Storczyki w kompozycjach z innymi roślinami. Z jakimi roślinami łączyć storczyki?

Описание к видео Storczyki w kompozycjach z innymi roślinami. Z jakimi roślinami łączyć storczyki?

Storczyki w kompozycjach z innymi roślinami. Jak je zrobić? To temat dzisiejszego film z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszam.
Storczyki to niezwykłe rośliny. Egzotyczne, długo kwitnące, różnorodne, oferujące bogatą paletę kolorów i kształtów. Najczęściej wybieranym i uprawianym w naszych domach gatunkiem jest cudowny Phalenopsis, ze względu na jego łatwość uprawy i długotrwałe kwitnienie. Jest on też ogólnie dostępny w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych i marketach. Choć coraz częściej możemy spotkać też inne gatunki storczyków, równie piękne i równie ciekawe.
Zazwyczaj uprawiamy je w domach w osobnych doniczkach, pojedynczo, ze względu na to, że są epifitami i wymagają specjalnego, bardzo przepuszczalnego podłoża. Nawożenie też musi być dostosowane do ich potrzeb, dlatego w sklepach dostępne są nawozy płynne, odżywki czy też pałeczki nawozowe specjalnie dla tej grupy roślin. Przykładowo pałeczki, które stopniowo ulegają rozpuszczeniu, zawierają kompletny zestaw składników odżywczych potrzebnych orchideom i dostarczają im ten pokarm regularnie oraz długotrwale przez ponad 3 miesiące.
Ale to że rośliny te są epifitami, wcale nie oznacza, że muszą zawsze rosnąć samodzielnie. Jak najbardziej mogą stać się częścią większej kompozycji roślin, zwłaszcza jeżeli tych roślin w domu mamy sporo, lubimy je rozmnażać i coraz więcej pojedynczych okazów zaczyna okupować miejsce na naszych okiennych parapetach lub półkach czy komodach. Zamiast rosnąć pojedynczo, możemy je łączyć w większe, piękne i efektowne kompozycje.
Jest to też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią storczyki, ale nie przepadają za trzymaniem potem przekwitniętych okazów i czekaniem na kolejne kwitnienie, przez co zniechęcają się do ich uprawy. Tymczasem w kompozycji, po przekwitnięciu, nadal będą częścią większego nasadzenia, dzięki czemu ich bezkwiatowa forma nie będzie nieciekawym roślinnym elementem, ale wtopi się w całość.
Jak zatem połączyć w jedno nasadzenie rośliny z różnymi wymaganiami? Po pierwsze potrzebujemy większego pojemnika. Świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju misy, które nie są zbyt głębokie, ale za to szerokie, co pozwala na umieszczenie w nich stosunkowo wiele niewielkich roślin. Dzięki czemu możemy stworzyć efekt małej dżungli w doniczce. Ponadto musimy zadbać o drenaż w tej donicy, są takie, które mają specjalne wkładki drenujące lub też takie które mają otwory drenażowe i stoją na podkładkach. Jeżeli zdecydujemy się na misę bez otworów i specjalnych wkładek zadbajmy o sporą dawkę keramzytu, kruszywa czy innego drenującego materiału na dnie i uważajmy potem z podlewaniem, żeby nie zalać roślin.
Następnie pojemnik taki można wypełnić podłożem, jakie będzie odpowiednie dla większości roślin, które potem się w nim znajdą. U mnie, w przypadku pierwszej kompozycji będzie to podłoże do tzw. roślin zielonych, ponieważ to one będą tu właśnie posadzone w towarzystwie phalenopsisów. Ważne, żeby storczyki pozostawić w podłożu, które jest dla nich odpowiednie. Dlatego w tradycyjnej ziemi do domowych roślin doniczkowych umieściłam 3 produkcyjne doniczki, w których potem umieszczę wybrane orchidee, bez ich przesadzania.
A jako rośliny zielone, do mojej mini dżungli wykorzystam te rośliny, które sama rozmnożyłam. Generalnie można użyć takich, które akurat mamy w domu lub takie, które podobają nam się najbardziej. U mnie będą to paprocie, dopiero co ukorzenione sadzonki epipremnum złocistego, które z czasem będą przewieszać się przez pojemnik, do tego również ukorzeniony przeze mnie pęd jukki i niewielka dracena.
Zatem z pojedynczych osłonek charakterystycznych dla storczyków, przeniosę moje okazy do dużego nowego pojemnika. Znajdzie się tu miejsce dla dość wysokiego falenopsisa o ciemno fioletowych kwiatach, dla falenopsisa o kwiatach fioletowo żółtych, który będzie rósł w środkowej części kompozycji i dla miniaturowego falenopsisa, który swoje fioletowo białe kwiaty będzie prezentował na froncie.
Wybrane rośliny zielone możemy w doniczce posadzić, możemy je też jedynie wstawić, tak jak storczyki w doniczkach produkcyjnych, jeżeli przewidujemy, że niebawem będziemy w kompozycji przeprowadzać zmiany. Ja posadzę w swoim pojemniku jukkę, ponieważ już ewidentnie dusiła się w dotychczasowej doniczce oraz paprocie. Natomiast dracenę i sadzonki epipremnum jedynie wstawię w doniczkach do czasu, aż paprocie się rozrosną i zajmą całą zieloną przestrzeń mojej roślinnej misy...
I to tyle na dziś. Życzę dobrej zabawy z komponowaniem storczyków w zestawienia z innymi roślinami. Niech kwitną obficie i rosną zdrowo! Zapraszam do oglądania kolejny filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook :   / izabella.schick  
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram :   / ogrod_na_co_dzien  

#storczyki #orchidea #storczyk #kompozycjekwiatowe #dom #kwiaty #rośliny #ogrod_na_co_dzien

Комментарии

Информация по комментариям в разработке