Kaplica Królewska Gdańsk / Royal Chapell - Misty Waterfall

Описание к видео Kaplica Królewska Gdańsk / Royal Chapell - Misty Waterfall

@50plusrelaks
Powstanie Kaplicy Królewskiej datuje się na lata 1678 – 1681r. Początkowo zarówno luteranie jak i katolicy mogli korzystać z Bazyliki Mariackiej, luteranie modlili się przy ołtarzu świętego Mikołaja,
zaś proboszcz katolicki odprawiał msze przy ołtarzu głównym. Jednak pod koniec XVI wieku protestanci przejęli cały obiekt, a wyznawcy katolicyzmu musieli pomieścić się do pomieszczeń plebanii.
Ten unikatowy w swym kształcie kościół, o układzie centralnym, wybudowano na potrzeby gdańskich katolików, którzy pozbawieni przez luteran prawa do nabożeństw w Bazylice Mariackiej potrzebowali miejsca, które pomieści ich odradzającą się w mieście wspólnotę.
W czasie wizyty króla Jana III Sobieskiego w 1677 r. zmarł w Gdańsku prymas Andrzej Olszowski. W testamencie przeznaczył on 80 tys. zł na nową kaplicę. Król dodał z własnej szkatuły 20 tys. zł,
umożliwiając w ten sposób rozpoczęcie budowy kaplicy, zwanej na jego cześć Królewską.
Kaplicę postanowiono wznieść na terenie przylegającym do plebanii od strony ul. Św. Ducha, w miejscu gdzie wcześniej stało 5 należących do kościoła kamieniczek.
Trwająca trzy lata budowa zakończyła się 10 mają 1681 r. Autorem projektu był Tylman van Gameren, nadworny architekt Jana III Sobieskiego, a twórcą wystroju wnętrza Andreas Schluter Młodszy.
Kaplica właściwa zbudowana jest na rzucie wpisanego w prostokąt krzyża greckiego, z nieco wydłużonymi ramionami osi głównej. Nad największym przęsłem środkowym, na 4 pięciobocznych filarach, umieszczona jest kopuła na ośmiobocznym tamburze.
Całość dopełniają dwie trzykondygnacyjne kamieniczki z barokowymi wolutowymi szczytami.
Trójosiową fasadę zdobią pilastry w wielkim porządku, portal ujęty został po bokach kolumnami dźwigającymi przerwany naczółek. Zasadnicze wnętrze kaplicy znajduje się na poziomie piętra
W 1945 r. wnętrze kaplicy uległo wypaleniu, a mury kamieniczki zachodniej zostały zniszczone aż do poziomu parteru. Jedynym elementem przedwojennego wystroju, jaki się zachował są XIX-wieczne freski pod kopułą. W latach 1946-48 odrestaurowano kaplicę, w 1970 r. odbudowano kamieniczki, a w 1995 r. opracowano projekt jej rewaloryzacji i przeprowadzono kompleksową konserwację elewacji i dachów.
Odnowiona kilka lat temu Kaplica Królewska najokazalej prezentuje się od strony ulicy Grobla, gdzie uwagę przykuwa kartusz z godłem Rzeczypospolitej i Janiną – herb króla Jana III Sobieskiego.

#shorts #Gdańsk #music #street #park #viralvideo #trendingshorts #reactionvideo #travel #Polska #VisitGdansk #GdanskArchitecture #GdanskTravel #Poland #ExploreGdansk #gdanskphotography #Royal Chapell #Kaplica Królewska

Комментарии

Информация по комментариям в разработке