Niemcy zabili mojego 14-letniego brata Jasia. Śmierć za pomoc Żydom - Janina Klim. Świadkowie Epoki

Описание к видео Niemcy zabili mojego 14-letniego brata Jasia. Śmierć za pomoc Żydom - Janina Klim. Świadkowie Epoki

Nagranie zrealizowane przez INSTYTUT PILECKIEGO w ramach projektu ŚWIADKOWIE EPOKI.

Witamy na kanale Świadkowie Epoki. Jeśli uważasz materiał za WARTOŚCIOWY prosimy o "ŁAPKĘ W GÓRĘ". Zapraszamy też do oglądania innych nagrań z kanału "Świadkowie Epoki".
Prosimy o SUBSKRYPCJĘ, pozwoli nam to rozwinąć kanał i dzielić się coraz ciekawszymi historiami.
Zachęcamy też do podzielenia się swoją opinią w KOMENTARZACH. A może znasz kogoś, kto mógłby opowiedzieć nam swoją historię? Pisz do nas na adres: [email protected]

Nasza dzisiejsza bohaterka:
Janina Klim z domu Zaręba (ur. 1939), młodsza siostra Jana Zaręby, zamordowanego 5 stycznia 1943 przez Niemców. Rodzina Zarębów mieszkała w Kolonii Aleksandrów, tuż obok wsi Stary Lipowiec koło Biłgoraja, ich sąsiadami byli Kusiakowie. Właśnie u Kusiaków pomoc otrzymała młoda kobieta żydowska, dali jej tam jedzenie, pozwolili się też ogrzać i przespać. Kiedy na następny dzień szła od Kusiaków do Biłgoraja, złapali ją Niemcy i przez tortury wymusili zeznania. Zaprowadziła Niemców do domu Kusiaków i potwierdziła, że tam otrzymała pomoc. W domu znajdowała się wówczas Anastazja Kusiak z dwoma synami: Franciszkiem i Romanem. Tego dnia przyszło również w odwiedziny dwie znajome kobiety ze wsi: Katarzyna Grochowicz i Katarzyna Rybak. Pech chciał, że przyszedł też w odwiedziny do Kusiaków 14-letni Jaś Zaręba, starszy brat Janiny Klim. Niemcy ich wszystkich zabili, razem ze złapaną Żydówką - w sumie zginęło siedem osób. Kilka miesięcy później cała wieś została spacyfikowana, a Janina Klim wraz z rodziną wywieziona do Niemiec na roboty przymusowe. Tam spędzili dwa i pół roku, ciężko pracując w niemieckim gospodarstwie. Wyzwoliły ich wojska amerykańskie, mieli propozycję wyjazdu na do Stanów Zjednoczonych, ale mama p. Janiny koniecznie chciał wrócić w rodzinne stronie. Tam, w ciężkich powojennych czasach, musieli zaczynać wszystko od zera - na miejscu domu zastali jedynie kupę gruzów.

Copyright by Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке