Kebab - to popularne danie kuchni tureckiej, które pokochali także Polacy. Najbardziej popularny nad Wisłą jest Doner Kebab- czyli kręcony co odnosi się do sposobu jego pieczenia na ruszcie.
Dziś zobaczymy jak produkowany jest kebab. W tym celu odwiedziliśmy zakład produkcyjny firmy Damak w Grzędach pod Warszawą.
Do zakładu wchodzimy razem z pracownikami. Każdy musi być ubrany w odzież roboczą. Przy przejściu przez śluzę pracownicy dezynfekują ręce i nakładają odzież ochronną.
Teraz juz można przystąpić do pracy. Surowiec do zakładu trafia prosto z ubojni. Dział kontroli jakości sprawdza ilość mięsa, jego temperaturę - na przyjęciu powinna wynosić do 4 stopni celsjusza. Kontrolowany jest też stan czystości pojemników, w których dostarczane jest mięso.
Gdy jest pewność co do jakości surowca, może on trafić na produkcję. Zaczynamy od działu rozbioru.
W pierwszym procesorze automatycznie wyrywana jest dolna część grzbietu. W ten sposób uzyskiwane jest udo anatomiczne.
Na linii obok trybowana jest pozostała część kurczaka, a więc kapsuła. Z niej uzyskiwany jest filet podwójny ze skórą.
Pojemniki, w których transportowany jest surowiec trafiają do automatycznej myjki. Tutaj w gorącej wodzie i przy użyciu odpowiednich środków czyszczących, przygotowywane są do następnego transportu. Tak samo jest z pojemnikami stosowanymi na kolejnych etapach produkcji.
Mięso po rozbiorze kierowane jest do masowania. Istotne aby użyć odpowiednich przypraw, które będą miały wpływ na smak i aromat kebabu. Stosowane w Damak miksy przypraw to specjalna kompozycja, która stanowi ścisłą tajemnicą firmy.
Masowanie odbywa się w próżni pulsującej. Rozciągają się mięśnie i dzięki temu lepiej wchłaniają się przyprawy. W efekcie kebab będzie bardziej soczysty i kruchy.
Proces trwa około godziny. Po tym czasie nasycone przyprawami mięso przekazywane jest do nakładania i formowania. Z pojemnika wykładane jest na stół i pracownicy stopniowo nabijają kolejne kawałki na stojaki. Wysokość kebabu wynosi 40 lub 75 cm.
Po nałożeniu pracownicy ścinają boki, wyciągają stojaki i sprawdzają wagę kebabu. Następnie, za pomocą folii stretch, formowany jest jego ostateczny kształt. Powstaje tzw. baton.
Odpowiednie uformowanie gwarantuje łatwość krojenia w barze, w którym z kababu zostanie przygotowane danie. Na koniec na baton naklejana jest etykieta z informacją m.in. o składzie, dacie produkcji, dacie przydatności do spożycia, wadze.
Uformowany surowy kebab drobiowy trafia do komory szokowej, gdzie mrożony jest w temperaturze -40 stopni celsjusza. Spędzi tutaj 24 godziny. W zakładzie funkcjonują 3 komory szokowe. Każda pomieśc 20 ton kebabu
Po zamrożeniu batony układane są na palecie i trafiają do magazynu, gdzie będą przechowywane w temperaturze -25 stopni celsjusza.
W zakładzie w Grzędach produkowany jest kebab w 11 wersjach smakowych. Oprócz surowego powstaje tu także kebab pieczony, który trafia do sieci handlowych w Polsce i za granicą.
--
Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstają parówki Sokołów? - Fabryki w Polsce
Fabryka Sokołów - Fabryki w Polsce
Jak powstają słone paluszki? - Fabryki w Polsce
Информация по комментариям в разработке