Patní ostruha

Описание к видео Patní ostruha

Staň se členem Běžeckého klubu komunity #prostebez https://bit.ly/klubPROSTE_BEZ
Běžecká poradna ZDARMA https://www.prostebez.cz/poradna/
Film z Lednice s Tondou    • Prostě Tonda  

Co to je patní #ostruha ?
patní ostruha je častý a bolestivý problém. Objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30-60 lety, u běžců dříve, a projevuje se bolestí paty i celé plosky nohy – paradoxně především v klidu, typicky ráno po probuzení, během chůze bolest ustupuje. Příčinou je chronické namáhání a poškozování plantární fascie – česky chodidlové povázky. Tato vazivová blána je napnutá mezi přední částí hrbolu kosti patní a všemi pěti prsy, ke kterým se paprskovitě rozbíhá. Plantární fascie formuje podélnou nožní klenbu a při stoji, chůzi i běhu absorbuje velkou zátěž, jak pasivním napínáním, tak tlumením nárazů.

Při chronickém přetížení dochází k rozvoji aseptického zánětu (tedy zánětu bez virů či bakterií), drobným traumatům fascie, bolestivosti. Místo úponu fascie k patní kosti kalcifikuje – zavápňuje se a mění na kost. Vzniká patní ostruha. Samotná ostruha viditelná na rentgenu nemusí korespondovat s délkou a tíží problémů – to, co nás trápí, je poškození fascie – plantární fasciitida. Dnes se používá i termín fascióza či fasciopatie. Obdobně může vzniknout zánět a ostruha na zadní straně paty v místě úponu Achillovy šlachy, ale to už je jiná kapitola.

Příčiny
Příčiny vzniku nejsou dopodrobna zmapovány, předpokládá se souhra mnoha nepříznivých faktorů. Chronická zátěž dlouhým stáním, nadměrná pronace, obezita, snížená hybnost kotníku směrem do dorsální flexe („fajfka“), zkrácení Achillovy šlachy. Není vhodná obuv s úzkou špičkou, tvrdou stélkou a nepružnou podešví. U běžců k rizikovým faktorům patří přetrénování, náhlé zvednutí tréninkových objemů, nevhodné běžecké boty, běhání na pevných površích, nadměrně klenutá nožní klenba.

Prevence a případná léčba
Důležitá je volba vhodné měkké obuvi, popřípadě i ortopedické vložky s odlehčením paty.
U běžeckých bot nezapomeň na jejich opotřebení a měň nejpozději po 800 kilometrech.
Pomáhá komplexní fyzioterapie, jejíž součástí je aktivní cvičení, protahování lýtkových svalů i plantární fascie. Masíruj jemně chodidlo nejlépe třikrát denně.
Někdy se propaguje i bosá chůze po jemných oblázcích, jiní bosou chůzi nedoporučují.
Při akutních potížích se používají protizánětlivé léky místně i celkově, použití kortikoidů je sporné.
Lokální ozáření rentgenem je široce používaná metoda, dnes ale často zpochybňovaná.
Nejlepší výsledky jsou nyní popisovány při léčbě tzv. rázovou vlnou – poskytuje ji u nás více pracovišť, je to neinvazivní, nechirurgická metoda, zotavení je rychlé a úspěšnost velká.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке