Ścinanie Kani - spektakl kaszubskojęzyczny

Описание к видео Ścinanie Kani - spektakl kaszubskojęzyczny

W ramach projektu "Po kaszubsku na Youtube" dofinansowanego z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został zrealizowany film, który jest profesjonalnym nagraniem spektaklu "Ścinanie Kani" w wyknaniu Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina.
Ścinanie kani to jeden z najbardziej wyjątkowych obrzędów. To rytuał oczyszczający społeczność - zrzucający winę za wszystkie grzechy, niepowodzenia i nieszczęścia na kanię – ptaka, który staje się swoistym kozłem ofiarnym. Kania zostaje schwytana, oskarżona, osądzona i stracona za przewinienia społeczności.
W ten sposób grupa ma uzyskać oczyszczenie. Obrzęd często nazywany jest zwyczajem świętojańskim, jednak dokładne daty, z jakimi jest wiązany, to wigilia św. Jana, Zielone Świątki czy nawet Boże Ciało. Niektórzy badacze wprost sądzą, że obrzęd mógł się odbywać w dowolnym dniu roku, ale wtedy, gdy społeczność potrzebowała oczyszczenia.


Spektakl Regionalnego Teatru Dramatycznego został nagrodzony na prestiżowym 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie oraz zdobył I pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Amatorskim Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie w 2021 roku. Po Sejmiku Teatrów w Tarnogrodzie Rafał Karpiński napisał: „Przełożenie na język współczesnego teatru przedchrześcijańskiego obyczaju ofiarniczego nie byłoby proste nawet dla profesjonalnego zespołu dramatycznego, a w tym wypadku dokonali tego amatorzy i to z wyśmienitym efektem. Wykorzystanie różnokolorowych świateł, nowoczesnej muzyki elektronicznej i form tańca estradowego z elementami baletu zupełnie nie przesłoniło dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na scenie”.


Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina jest grupą wielopokoleniową - to dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki. Założycielką RTD jest Maria Krośnicka, która jednocześnie od początku zajmuje się reżyserią spektakli.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке