#zazvony

Описание к видео #zazvony

Když se loni 14. května v kostele sv. Jakuba Většího v Prusinách slavnostně zvonilo na tři krásné historické zvony po obnově, nemohli jsme u toho s Liborkem být. O to víc nás potěšilo pozvání regionálního badatele a místního zvoníka Jana Hajšmana na společné zvonění v neděli 19. května. Bylo to úžasné, a nejen pro nás. Honza se vlastně poprvé podíval do lucerny na umíráček a rozhlédl se z výšky po svém milovaném kraji!

Původně gotický kostel sv. Jakoba Většího je v písemných pramenech zmiňován již v roce 1355. Pravděpodobně roku 1608 byla ke kostelu připojena renesanční věž se zvonovým patrem a zvonovou stolicí pro tři zvony. Během zásadní barokní přestavby kostela v letech 1722 až 1750, byla věž zvýšena a zvonové patro se přesunulo o úroveň výše. To až do dnešních dnů ukrývá unikátní soubor dvou pozdně gotických a jednoho renesančního zvonu.

Zvony naštěstí unikly prvoválečným rekvizicím, při kterých byly v nespočtu kostelů svěšeny zvony mladší roku 1600. Kdo ví, zda místním zvonům nepomohlo i to, že největší zvon byl ulit v roce 1526, tedy roku, kdy se Habsburkové ujali vlády nad Královstvím českým. Stejně tak se jim vyhnuly i rekvizice druhoválečné. Nicméně na zvonu z roku 1496 jsme identifikovali pozůstatky dnes nečitelného nápisu rudou barvou, což by mohlo svědčit o možném „zájmu“ během druhé světové války. Po válce o zvony desetiletí nikdo řádně nepečoval. Díky úsilí nadšenců kolem Milana Fialy se podařilo vybrat zhruba 200 000 Kč a v roce 2023 zvony a zvonové příslušenství restauroval zvonař Michal Votruba.

Největší zvon ulil v roce 1526 v Plzni mistr zvonař Egidius. Jeho hmotnost je 366,2 kg, materiál zvonovina, spodní průměr 79 cm, hloubka zvonu 60,7 cm, výška s korunou 82 cm, tloušťka věnce 6,5 cm, délka vázičkovitého srdce 64,5 cm (výpusť 7 cm, průměr pěsti 10,5 cm) a hlavní úderový tón d2. Zvon má šestiramennou královskou korunu zdobenou pletenci. Pod čepcem je dvojřádkový latinský nápis sevřený nahoře dvojlinkou a dále jednoduchými linkami: § MARCVS § LVCAS § IOHANNES § MATEVS § OSANCTE § MARTINE § ORA § PRONOBIS § DEVS § I § 5 § Z § 6 § FECIT § EGIIVS § WPIL3NIE § OMARIA. Pod nápisem je na jedné z čelních stran reliéf Panny Marie s Ježíškem v jedné a s koulí v druhé ruce. Pod reliéfem je plastický výstupek „čudlík“. Věnec je oddělen silnější plastickou linkou. Srdce je původní s rýžkami zdobenou hráněnou výpustí (při obnově srdce změkčeno), ostatní zvonové příslušenství nové (dobová hlava, ložiska), ale vychází z původního tvarosloví. Dřevěná páka zvonu byla otočena na opačnou stranu. Uvnitř zvonu nejsou druhotné nápisy.

Druhý, menší zvon, zavěšený na barokní zvonové stolici (s řadou zajímavých rytých nápisů) je práce, prozatím, neznámého zvonařského mistra, který jej ulil roku 1496. Tento nádherný pozdně gotický zvon ze zvonoviny má hlavní úderový tón f2 při hmotnosti 183,5 kg, výšce s korunou 65 cm, hloubce 49,8 cm, spodním průměru 66,5 cm, tloušťce věnce 5,5 cm. Délka původního srdce je 52 cm (osmiboká výpusť 6 cm, průměr pěsti 9,2 cm), a při renovaci bylo změkčeno. Ostatní zvonové příslušenství bylo při renovaci vyrobeno nově (dubová hlava, kování, páka, ložiska) s ohledem na to původní. Zvon byl pootočen o 90 stupňů tak, aby srdce bilo do úderového věnce v místech bez výtluků a nehrozilo puknutí. Zvon má královskou korunu zdobenou uchy zdobenými pletencem ohraničeným jednoduchými linkami po stranách je po obvodu ohraničena ostrou plastickou linkou. Pod čepcem je v jednoduchých plastických linkách uzavřen latinský nápis gotickou minuskulí: anno dominy m cccc lxxxxvi ave marya gracya plena dominvs tecv. Pod spodní linií se nachází další linka, na které jsou zavěšeny palmetky na obloučcích. Tělo od věnce odděluje plastická linka. Na několika místech pozůstatky červené barvy (z dob rekvizic?).

Za třetím, nejmenším, ale nejstarším zvonem jsme společně s Honzou museli po žebřících vyšplhat až do lucerny. Tam je zavěšen umíráček ze zvonoviny o váze 27,2 kg z konce 15. století. Jeho spodní průměr je 35 cm, hloubka 28,3 cm, tloušťka věnce 2,6 cm. Hlavní úderový tón je des3 a do věnce tluče nové srdce o délce 26,7 cm (výpusť 2,5 cm, kuželovitá pěst o průměru 5,6 cm). Stejně jako je neznámý jeho autor, není jasný ani význam a smysl „enigmatického“ nápisu gotickou minuskulou pod čepcem: pekkhygerboebhpxybgfekamnkbnvhhphspsgneo. Ten je od čepce a je sevřený v jednoduchých linkách. Věnec je od těla oddělen ostrou plastickou linkou. Zvonek zdobí i královská koruna se šesti uchy s výzdobou sekanými rýžkami připomínající klasy. Zvon byl pootočen o 90 stupňů. Na kovové páce je protiváha. Po roce je zvon značně znečištěn ptačím trusem a bylo by dobré ho vyčistit a lucernu opatřit pletivem.

Na všechny zvony zvoní ručně a místní komunita zvoníků čítá 6-10 lidí. Pokud budete chuť se některého zvonění zúčastnit, věříme, že budete vítáni.

Děkujeme za zhlédnutí videa, palec a odběr našeho kanálu @zazvony.

#zazvony #prusiny #svjakubvetsi #kostel #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

Комментарии

Информация по комментариям в разработке