ADELBERT FON ŠAMISO - Čudnovata povest Petra Šlemila | Audio knjige na srpskom

Описание к видео ADELBERT FON ŠAMISO - Čudnovata povest Petra Šlemila | Audio knjige na srpskom

Adelbert fon Šamiso, „Najlepše priče nemačkih romantičara“, Prosveta, Beograd, 2003. Prevod: Milivoje Predić

Naracija: Dreamink
Fotografija: Ruwad al Karem (pixabay.com)

Adelbert fon Šamiso (Adelbert von Chamisso) je rođen u Francuskoj, ali se još u detinjstvu s porodicom preselio u Prusiju. Dok je služio u pruskoj vojsci naročito se zainteresovao za botanička istraživanja. Kasnije se otisnuo na pomorske ekspedicije i bio u prilici da otkrije i opiše vrste biljaka do tada nepoznate Evropljanima.

Nakon što je neko vreme proveo u krugu u to doba uticajne književnice Madam de Stal, Šamiso je 1814. godine napisao svoju najčuveniju priču „Čudnovatu povest Petra Šlemila“ (Peter Schlemihls wundersame Geschichte), koja će ubrzo biti prevedena na mnoge evropske jezike. Iako je književnost bila tek jedna od Šamisoovih aktivnosti, ovom pričom uspeo je ne samo da dâ značajan dobrinos nemačkom romantizmu, već i da inspiriše mnoge potonje književnike na tragu fantastike – od Poa i Kafke do magičnog realizma, Kalvina, i mnogih drugih.

Povod za pisanje Petra Šlemila bila je Šamisoova želja da zabavi decu svog prijatelja, književnika i izdavača Eduarda Hiciha. Poput recimo „Guliverovih putovanja“, ova priča se istovremeno obraća i mladim i odraslim čitaocima. Čudesni elementi u vidu neiscrpne kese s dukatima i čizama od sedam milja čine njenu bajkoliku narativnu osnovu. Fokus priče je, međutim, na tome kako se mladi čovek snalazi u mučnom odnosu s đavolom, koga je svojom lakovernošću navukao sebi na vrat. Naslovni junak Petar Šlemil sazreva i spoznaje svoj životni put upravo kroz višegodišnja iskušenja pred koja ga ovaj prepredeni suparnik stavlja.

*
Kulturna platforma Dreamink neguje jezike, kulturu, pisane i govorne tradicije. Sadržaji su namenjeni odraslima i deci - svima koji, uz svakodnevne aktivnosti, uživaju u slušanju zanimljivih književnih tekstova.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке