Gibančice - bačke i posne, rejteš i brze lepinjice sa sremušem

Описание к видео Gibančice - bačke i posne, rejteš i brze lepinjice sa sremušem

Danas je prvi dan proleća, post je tek počeo pa ćemo danas praviti starinske gibančice i rejteš, na kojima smo mi odrasli i brze, posne lepinjice ili, kako se još zovu, ravni hlebovi. Ovaj put su oni najjednostavniji, bez kvasca, praška za pecivo ili sode bikarbone, samo brašno, voda i so. Pre 3 godine smo na Tijaninom kanalu Pivokosa pravile i kvasne varijante ravnih hlebova tzv lepinje: italijansku fokaću, arapski pita hleb i indijski naan.

Gibančice su bratu i meni ostale u najlepšem sećanju, jer nam ih je baka pravila za doručak, dok smo bili deca i uživali u beskrajnom prostranstvu salaša. Mese se isto kao testo za razvlačene pite – brašno, voda, so a po neko doda i malo ulja, pa se uviju, pa smotaju u spiralu i peku u tiganju na dosta ulja (ako je post) ili masti. Vazdušaste i vruće bude sećanja na bezbrižno detinjstvo i beskrajnu ravnicu gde se vidi cela duga, a imate osećaj da je tu negde odmah iza ono malo trske i rita prema susednom salašu i ako se potrudiš možeš protrčati ispod nje.

Rejteš (ili rejtoš, kako ga je baba zvala, a onda i svi mi) su lepinjice od testa koje preostane od okidanja krajeva kada se razvlači testo za kolače, a peku se na tiganju. Njih su nam i baka i mama pravile kada nisu imale vremena da razvlače testo i peku gibančice, nego samo umešeno testo podele na loptice, loptice rukom razvuku u tanke, tanke krugove veličine tiganja i njih peku na dosta ulja ili masti. Tako je bilo kod nas, mada se naše komšije Slovaci sa jedne strane atara i Rusini sa druge strane atara, ne bi baš složili, jer oni svoj rejteš pune ili sirom ili rendanom bundevom.


Tiganj je zamena za ravnu tučanu ploču nekadašnjih, starinskih, zidanih šporeta koji su se ložili na drva i ugalj. Njihova „modernija“ varijanta je čuveni Smederevac, šporeta na čvrsta goriva koje je proizvodila i još uve proizvodi fabrika Milan Blagojević iz Smedereva.

Ove lepinjice su univerzalne i mogu biti punjene najrazličitijim filovima a mi smo se danas odlučile za tipično prolećnu biljku – sremuš. Sremuš pored toga što je beskrajno zdrav, veoma je i ukusan i može da se koristi u salatama ali i u pesto sosu. Pošto je i Uskršnji post izbacićemo sir i napraviti posnu varijantu premaza od sremuša.


Bačke gibančice

Sastojci:

- oko 750 g mekog brašna tip 400 + za posipanje stola
- pola litre mlake vode
- u vrh kašika soli (25 g)
- malo ulja
- 1-2 dl ulja za pečenje (ili masti)

Priprema:

Umesiti slatko testo od brašna, vode i soli. Pred kraj mešenja dodati i malo ulja pa premesiti. Podeliti testo na 3 obge, malo ij razvući oklagijom (na veličinu tacne za kolače), pokriti salvetom i ostaviti pola sata da se odmaraju.

Uzeti jednu obgu, premazati je uljem i razvući na stolnjaku što više. Poprskati je sa malo ulja, okidati krajeve i do pola uviti sa jedne strane a drugi deo uviti sa druge strane. Preseći na sredini. Dobijene dugačke, tanke rolate smotati u spiralu (pužić) i peći na tiganju na vrućoj masnoći.


Rejteš

Priprema:

Od okrajaka okidanih prilikom razvlačenja testa, prvo oklagijom pa posle rukama razvući krug veličine tiganja, pa peći na vreloj masnoći (ulju ili masti).


Brze, posne punjene lepinjice

Sastojci:

- 500 g brašna
- 1 kašika soli
- 260 g vode
- 2 kašike ulja


Namaz od sremuša

- 100 g ili veza sremuša (vlašca/rukole/bosiljka/peršuna/kelja)
- 50 g oraha
- 2 čena belog luka
- 1 dl maslinovog ulja
- so
- biber

Priprema:

Brašno prosejati, odvojiti oko 4 kašike, da bi se lakše umesilo testo, dodati so, malo promešati pa dodati vodu i ulje i dobro zameseti testo. Dodati polako i 2 kašike brašna od onog izdvojenog a ostalo staviti na dasku. Testo prebaciti na dasku i dalje umesiti dok se ne potroši svo brašno. Meko je ali ne treba dodavati brašno (može i mikserom da se umesi).

Podeliti testo na 12 delova od oko 65 g i skružiti ih u loptice. Loptice poređati jednu do druge, pokriti salvetom i ostaviti oko 20 min da se odmore.

Razviti zatim lopticu na oko 15 cm, premazati namazom od sremuša skoro do ivice, skupiti i „cigovati“ rukom nenamazan deo da se opet formira loptica pa je oklagijom rastanjiti opet na početnu veličinu ili koliki vam je tiganj na kome će se peći. Staviti na dobro zagrejan tiganj, bez ikakve masnoće, i peći 30 sekundi dok na testu ne počnu da se formiraju mehurići. Okrenuti i peći još oko 20 sekundi. Zatim ponovo okrenuti i peći 20 sekundi i onda još jednom okrenuti i peći 20 sekundi. Izvaditi na tanjir i premazati odgore uljem ili rastopljenim puterom. Može biti i aromatizovano ulje ili puter.

Namaz od sremuša:

Umutiti u multipraktiku ili u avanu prvo orahe, beli luk, so, biber i malo ulja, pa dodati malo nožem usitnjen sremuš i mutiti do željne teksture.




Počasti nas kafom: https://ko-fi.com/pivokosa


Veliko hvala: VESNA BESKRAJNO HVALA, Neno hvala hvala 🥰🥰🥰, Trifon Liakopoulos, Milana, Mira, Nataša, Gordana, Milica, Lazar, Zlata, Mirjana Peric tri puta, Dusana, Emil, Gordana, George, Gradi, Natasa Ilic opet :D, Mirjana Rankovic, Đorđe x3, Gordana, Ja Niprija, Darinka Kajganic!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке