8 MITÓW W DIECIE BIEGACZA. WARTO JE POZNAĆ, ŻEBY BIEGANIE WSKOCZYŁO NA WYŻSZY POZIOM

Описание к видео 8 MITÓW W DIECIE BIEGACZA. WARTO JE POZNAĆ, ŻEBY BIEGANIE WSKOCZYŁO NA WYŻSZY POZIOM

Bieganie na wysokim poziomie nie jest możliwe bez odpowiedniej wiedzy. W tym odcinku mówimy o mitach i błędach żywieniowych sportowców. Obejrzyj wideo i przeczytaj poniższy opis!

Wybierz interesujący temat:
0:00 - 8 mitów w diecie biegacza
0:25 - Zdrowe jedzenie jest zawsze drogie?
1:33 - Wystarczy ćwiczyć, żeby schudnąć?
2:44 - Każdy trening spala tkankę tłuszczową?
4:06 - Długie treningi najlepiej spalają „oponkę” na brzuchu?
4:45 - Kolację należy jeść przed godz. 18?
6:11 - Owoce można jeść do woli?
7:33 - Chleb ciemny jest lepszy od jasnego?
8:56 - Dieta roślinna chroni przed otyłością?
10:17 - Zakończenie i pytania o dietę
11:27 - Dołącz do Bieganie Uskrzydla!

POPRZEDNI odcinek wideo o diecie biegaczy:    • BIEGANIE I DIETA! TEN DIETETYK ZNA KA...  

Pierwsze pytanie. Czy zdrowe jedzenie jest zawsze drogie?

Zdrowe jedzenie to najczęściej sezonowe jedzenie, a wiemy, że jak na dany produkt jest sezon, to jest on tańszy. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy sami nie wiemy, co jest zdrowe, i jak komponować posiłki. I tutaj z pomocą przychodzi dietetyk, ponieważ godny polecenia dietetyk, przede wszystkim uwzględni w diecie budżet, czyli to, ile chcemy wydać na jedzenie. Uwzględni również nasze umiejętności gotowania i czas, jaki możemy przeznaczyć na przygotowanie posiłków.


Czy wystarczy ćwiczyć, żeby schudnąć?

Po pewnym czasie nasze zapotrzebowanie kaloryczne zmieni się. Pojawią się również procesy adaptacyjne, które spowolnią naszą redukcję tkanki tłuszczowej. Dlatego ważne jest, żeby wyliczyć swoje całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które uwzględni kalorie, które spalamy podczas aktywności fizycznej.

Czy każdy trening spala tkankę tłuszczową?

Najważniejszą zasadą będzie, żeby trening dostosować do siebie i swoich potrzeb. Pamiętajmy, że, aby doszło do spalania tkanki tłuszczowej, musi pojawić się deficyt kaloryczny. I to jest najważniejsza kwestia. Tylko deficyt kaloryczny prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej.


Czy długie treningi najlepiej spalają „oponkę” na brzuchu?

Podstawową zasadą pozbycia się tkanki tłuszczowej, czy z brzucha, czy innych partii ciała, jest wprowadzenie deficytu energetycznego. Dlatego nie ma znaczenia, czy wybierzemy krótki trening, czy długi. Każda aktywność fizyczna wspomaga w mniejszym lub większym stopniu proces odchudzania. Najważniejsze jest to, żeby ćwiczyć, najlepiej regularnie, kilka razy w tygodniu. Nie ma jednego sposobu na pozbycie się oponki z brzucha. Należy wygenerować deficyt kaloryczny, który zredukuje nagromadzoną tkankę tłuszczową w naszym ciele. To cała magia.

Czy kolację należy jeść przed godz. 18?

Wszystko jest zależne od naszego trybu życia. Odnośnie ostatniego posiłku, jakim jest kolacja, jest zalecane, żeby był on spożyty na ok. 2 godziny przed snem. Po to, żebyśmy nie odczuwali dyskomfortu w trakcie zasypiania. Każdy z nas jest jednak indywidualistą i niektóre osoby mogą kłaść się spać o godzinie 21, zatem kolacje zjedzą faktycznie około 18. Ale inni zasypiają ok. godziny 23, więc ze spokojną głową mogą spożyć kolację około godziny 20. Podkreślę więc, że godzinę spożywania kolacji powinniśmy dostosować do indywidualnego trybu życia.

Czy owoce można jeść do woli?

Owoce są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika czy antyoksydantów. W naszej codziennej diecie często przeważają produkty wysokoprzetworzone, które nie mają dobrego składu. U osób zdrowych nie ma ograniczeń, co do ilości spożywanych owoców. W przypadku osób chorych, np. na cukrzycę, sytuacja jest inna. Należy wprowadzić pewne ograniczenia z uwagi na większe ryzyko nagłego wzrostu cukru we krwi. Również należy patrzeć na ilość błonnika pokarmowego, ponieważ nadmiar jego może prowadzić do problemów przewodu pokarmowego. Pamiętajmy o tym, że w jadłospisie więcej powinno być warzyw niż owoców.

Czy chleb ciemny jest lepszy od jasnego?

Chleb pszenny, tak samo jak ciemny, zawiera ważne witaminy oraz składniki mineralne, które są potrzebne naszemu organizmowi. W trakcie zakupów powinniśmy się skupić na tym, jaki skład ma nasz chleb, a nie na tym, czy jest ciemny, czy jasny. Im dłuższa lista składników, w której są spulchniacze, polepszacze smaku – tym gorszy jest to wybór dla naszego zdrowia. Przy wyborze chleba najważniejszy jest skład – im mniej dodatków, tym lepiej.

Czy dieta roślinna chroni przed otyłością?

Dieta roślinna nie chroni nas przed otyłością. Jedzenie tylko produktów roślinnych, może prowadzić do dodatniego bilansu energetycznego. Ważne, żeby dieta była odpowiednio skomponowana. Żadna dieta do końca nie jest w stanie ochronić nas przed otyłością. Wszystko zależy od tego, ile spożywamy kalorii w ciągu dnia. Ważne są także produkty – czy są mocno przetworzone, czy bardziej naturalne.

Dzięki za oglądanie!

Pozdrawiam,
Kamil

Комментарии

Информация по комментариям в разработке