Lumbalni bolni sindrom (IŠIJAS) | Bol u donjem dijelu leđa i bol duž noge | UZROCI I LIJEČENJE

Описание к видео Lumbalni bolni sindrom (IŠIJAS) | Bol u donjem dijelu leđa i bol duž noge | UZROCI I LIJEČENJE

#FIZIKALNATERAPIJA

LUMBALNI BOLNI SINDROM ( IŠIJAS ) – Lumbalni bolni sindrom je jedan od najučestalijih zdravstvenih problema današnjice i najčešći uzrok izostanka s posla. Procjenjuje se da 80% populacije tokom života, bar jednom, osjeti bol u području donjeg, lumbalnog dijela kičme, koji se ponovi tokom života kod najmanje 50% ovih pacijenata.

Problem “bola u leđima” se najčešće javlja u najproduktivnijem periodu čovjekovog života, između tridesete i pedesete godine starosti, podjednako često kod osoba oba pola. Kod većine je praćen smanjenom sposobnošću za rad i zahtijeva fizikalnu terapiju. Najčešće nastaje nakon nekog naglog pokreta ili podizanja tereta. Nakon tog događaja bol se može javiti odmah ili u naredna 24 sata.

Lumbalni bolni sindrom se manifestuje pojavom:

Bola u donjem dijelu leđa koji se širi do koljena ili niže do stopala
Povišenim tonusom paravertebralnih mišića. To je grupa mišića koja se nalazi duž kičmenog stuba
Ograničenom pokretljivošću lumbalne kičme u svim smjerovima jer se pri pokretu javlja bol

Klinička slika nastaje naglo ili postepeno u toku 24 sata. Bol je lokalizovana u donjem dijelu leđa i širi se kroz glutealnu regiju i prema zadnjoj i bočnoj strani natkoljenice, sve do stopala i prstiju (lumboishialgija).

Tijelo na bol reaguje tako što zauzima zaštitni, najmanje bolan položaj – antalgičan položaj. Bol je promjenjiva u odnosu na vremenske uslove i aktivnost i pojačava se pri napinjanju, kašljanju, kihanju, pri nepravilnom položaju tijela (saginjanje) i pri istezanju ishijadičnog nerva. Često su izražene parastezije ( trnjenje) i ispadi površinskog osjećaja (senzibiliteta) u pojedinim dijelovima kože dermatomima. Dermatomi su regije na koži koje anatomski odgovaraju svakom živcu koji ih inerviše.

U najtežim slučajevima nastaju neurološki ispadi koji se sastoje u potpunom ili djelomičnom gubitku refleksa na donjim ekstremitetima (patelarni refleks, refleks Ahilove tetive), motornoj slabosti mišića nogu (najčešće mišići prednje ili zadnje lože podkoljenice), hipotrofijom mišića glutealne regije, potkoljenice i stopala.

Poslušajte koji su uzroci nastanka lumbalnog bolnog sindroma, kako ga se možete riješiti, te kako izgleda terapija.

Šta učiniti kada se po prvi put javi bol u vratu ili bol u donjem dijelu leđa?

Osnovno je u prvoj akutnoj fazi mirovanje, jer će se na taj načinn izbjeći povreda živca i bol u vratu i bol u leđima koji nastaje usled pokretanja vrata i trupa. Preporuka je popiti nešto od analgetika, lijekova protiv bolova i miorelaksante , lijekove za opuštnje mišića.

Ako se bolovi ne smire u dva do tri dana svakako trebate pregled ljekara specijaliste fizijatra koji će na osnovu kliničkog pregleda odlučiti koji su modaliteti liječenja najbolji za vas i vaš problem koji imate. Često u praksi preporučim u ovoj akutnoj fazi uz fizikalnu terapiju i kortikosteroidne lijekove čiji je zadatak da smanje upalni proces na živcu koji je prignječen, ali dešava se da ni kortikosteroidi ne mogu uvijek da pomognu. To je prvi znak da treba uraditi magnetnu rezonancu vratne ili lumbalne kičme u zavisnosti gdje se bol javio.

Često se pacijenti muče godinam, a da nisu uradili ovaj pregled koji je neophodan kako bi smo mogli nastaviti dalje liječenje . Na osnovu magnetne rezonance se vidi na kom nivou kičme je problem, koliki je problem i da li je pacijentu potreban neurološki pregled ili pregled neurohirurga u slučaju da je potrebna operacija kičme.

Osamdeset posto pacijenata nije za operaciju i može se vrlo uspješno fizikalnom terapijom riješiti bol u vratu ili bol u donjem dijelu leđa.

Najbitnije je krenuti na vrijeme sa fizikalnom terapijom, jer čekanjem se gubi dragocijeno vrijeme koje utiče na stepen oštećenja živca koji je izazvao bol u vratu ili bol u donjem dijelu leđa.

Fizikalnom terapijom se smanjuje napetost u mišićima, poboljšava cirkulacija i regeneracija tkiva koje je oštećeno i tako se smanjuje bol u vratu ili bol u donjem dijelu leđa.

Zakažite termin za pregled: ⬇️

https://arnicentar.com/fizikalna-tera...

📲 kontakt telefon/Viber: 066/942-620
☎️ 051/434-460
📧 [email protected]

Комментарии

Информация по комментариям в разработке