1. Co świadczy o tym, że PILATES, który ćwiczymy, jest rzeczywiście PILATESEM?

Описание к видео 1. Co świadczy o tym, że PILATES, który ćwiczymy, jest rzeczywiście PILATESEM?

Twórca metody - Joseph Pilates – sformułował 6 fundamentalnych zasad swojego systemu. tj.: koncentracja, kontrola, oddech, centrowanie, precyzja i płynność ruchu.

Koncentracja - czyli skupienie swojej uwagi na zadaniu ruchowym. Zakłada się, że to umysł steruje ruchem. W efekcie uzyskujemy aktywację właściwych mięśni we właściwej sekwencji ruchowej, ćwiczymy koncentrację jako umiejętność związaną z procesami poznawczymi jak i skupienie się na celach życiowych.

Kontrola czyli panowanie nad ciałem. W każdym momencie ćwiczenia jesteśmy świadomi i monitorujemy, jak ułożone są poszczególne segmenty naszego ciała i jak przebiega ruch. Jest to zasada związana z precyzją wykonywanych ćwiczeń oraz z bezpiecznym wykonywanie codziennych czynności.

Kluczowa zasada: Oddech! Podstawowy wzorzec ruchowy, który warunkuje jednocześnie procesy fizjologiczne w naszym ciele oraz determinuje biomechanicznie ruch.

Charakterystyczna dla tej metody to Centrowanie - jej zadaniem jest aktywacja mechanizmów związanych z globalną centralną stabilizacją i liniowością ciała. Zakłada ona tzw. proksymalną inicjację ruchu co oznacza, że ruch rozpoczyna się z centrum ciała w kierunku kończyn. To centralna stabilizacja, która powinna prawidłowo przebiegać od “stóp do głów”. Zapewnia prawidłową koordynację i bezpieczeństwo ruchów. Wpływa również na generowanie większej siły mięśniowej oraz na utrzymanie sprężystości i elastyczności struktur mięśniowo-powięziowych.

Precyzja jest efektem powtarzania w pełni świadomego, kontrolowanego ruchu. Wpływa na umiejętność opanowania prawidłowej techniki ćwiczeń, przez co wytwarzają się prawidłowe i bezpieczne wzorce ruchowe, ma miejsce minimalizacja wykonywania zbędnych ruchów.

Ostatnia to płynność ruchu. Zakłada ona, że ćwiczenia powinny być wykonywane płynnie, w rytmie oddechu. Sprzyja ona powstawaniu łagodnego i zharmonizowanego ruchu. Jest wynikiem pracy nad sekwencyjnością uruchamiania właściwych mięśni.

Podsumowując - to nie specyficzne ćwiczenia stanowią o tym, czy uczestniczymy w lekcji pilates, a ich realizacja z zastosowaniem przedstawionych FUNDAMENTALNYCH ZASAD PILATES.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке