#zazvony

Описание к видео #zazvony

O tom, že v nedalekém okolí centra Plzně ukrývají věže kostelů celou řadu cenných zvonů, o který se mnoho neví, se s Liborkem přesvědčujeme čím dál častěji. V neděli 21. 4. 2024 jsme se proto po dohodě s PhDr. Igorem Bibkem, kterému tímto moc děkujeme, vypravili na průzkum do kostela sv. Jiří v Malesicích.

Kostel sv. Jiří je zmiňován jako farní v roce 1384, vystavěn byl tedy mnohem dříve, nejpozději v průběhu 14. století. V období pozdní gotiky byla přistavěna při jižní stěně chrámové lodi hranolová věž, vyzdobená sgrafity v roce 1597. Na předrenesanční původ odkazují tři velká, avšak z poloviny zazděná, gotická okna. Uvnitř věže je ukryta mohutná dubová konstrukce dovoupatrové zvonové stolice, která byla do válečných rekvizic osazena čtyřmi zvony.

Dnes jsou zde zachovány dva nádherné historické zvony: největší a bohatě zdobený zvon lotrinského zvonaře Melichar Matouš Michelin a nejstarší pozdně gotický zvon. Zvon ulitý roku 1782 Jakubem Vilémem Seitzem, stejně tak zvon z roku 1863 zasvěcený sv. Janu Nepomuckému se bohužel nedochovaly. Jeden z nich měl talířovitou korunu a ocelovou hlavu, váhu do 50 kg a byl zavěšen v dřevěné nástavbě dubové stolice. Po druhém, větším, zvonu zůstaly ve stejné úrovni s těmi dochovanými jen žlaby pro zapuštění hlavy.

Největší zvon sv. Jiří (Marie?) s úderovým tónem fis-ges, spodním průměrem 103,8 cm, výškou 83 cm bez koruny (98,5 cm s korunou), sílou věnce 7,4 cm a přibližné hmotnosti 900 kg ulil mladší bratr Simona Michelina, Melichar Matouš Michelin. Ten byl blízkým spolupracovníkem Jana Pricqueye, lotrinského zvonaře, který se roku 1650 usadil v Klatovech. Melichar Matouš Michelin si vzal jeho dceru Markétu a posléze zřídil dílnu v Plzni. Malesický zvon z roku 1654 je tedy pravděpodobně jedním z prvních velkých zvonů, které ve své dílně ulil.

Zvon s šestiuchou královskou korunou s uchy zdobenými obličeji a dvěma plastickými žebry je zavěšen na dubové hlavě se zdobenými upínacími pásy (na jednom „TR“, na druhém „1697“). Na čepci je výzdoba plastickými linkami a opakujícími se shluky tvořené čtveřicí plastických kroužků. Pod čepcem latinský nápis shora i zdola ohraničený dvojicí plastických linek: „AD MAIOREM DEI GLORIAM ET HONOREM DEIPARAE VIRGIN S MARIAE, NECNON S: GEORGII MARTYRIS PATRONIECCLESIE MALES:“. Nad ním oběžný pás s rostlinnými ornamenty, pod ním širší pás se střídajícími se postavami lidskými i andělskými, proložené rostlinnými motivy zespoda ohraničený plastickou dvojlinkou, na kterou je zavěšena akantová a rostlinná výzdoba.

Na krku je z každé strany výzdobný motiv či nápisy. Reliéf sv. Jiří na koni bojujícího s drakem v ozdobném rámu, pod ním latinský nápis: THOBIAS ZIMERMAN PILSNENSIS PAROCHUS MALESICZENSIS. Pod ním pak šestiúhelník s lebkou a zkříženými hnáty, vlevo i vpravo trojice ornamentů s rostlinnou výzdobou. Reliéf ukřižování se dvěma truchlícími postavami se svatozáří na pahorku tvořeným rostlinnými ornamenty a na vrcholu lebka se zkříženými hnátami. Pod ním latinský nápis: ANNO DOMINI 1654. Pod reliéfem Panny Marie s malým Ježíškem v oválné záři tvořené střídajícími se přímými i vlnitými paprsky ve spodní části zakončené hlavou andělíčka je nápisové zrcadlo se zdobným orámováním a latinským textem: „MELCHIOR MATHAEUS MICHELIN CAMPANA-RUM FUSOR PILSNAE ME FUDIT ANO SALUTIS M.DC.LIV“. Kolem letopočtu jsou z obou stran drobné a nečitelné „pečetě“. Nápisové zrcadlo se zdobným orámováním a českým nápisem: „VROZENY A STATEŘZNŸ RŸTIŘZ PAN ADAM IA-ROSLAW LAUBSKY Z LUB NA MALESIČZYCH ŘZEN-ČZICH COLLATOR. VROZENA PANI LIDMILLA LAUBSKA ROZENA ZSUA-RCUA NA MALES: ŘZEN: A SEČZA. Přes rám zrcadla je kulatá pečeť s nepříliš čitelným erbem a v pravém dolním rohu dva drobné květy. Pod zrcadlem je nápis:“IAN KRASCHWSKŸ AUREDNICH“. Nápis ohraničuje po jednom drobném kvítku. Na rozhraní krku a věnce je trojice plastických dvojlinek. Na věnci pak dvojice plastických dvojlinek.

Zvon nebyl nikdy pootočen. Uvnitř zvonu je velké množství druhotných nápisů. Na oku uvnitř zvonu je na koženém pásu špatně zavěšeno vázičkovité srdce s krátkou výpustí, které pravděpodobně pochází z jiného zvonu a není vhodné pro tento zvon.

Menší dochovaný pozdně gotický zvon z 15. století s královskou korunou, nevhodně zavěšený na ocelové hlavě, nese pod čepcem český nápis gotickou minuskulí údajně: ZDRÁVAS MARYA MILOSTI PLNÁ, PÁN S TEBOU…“, sevřený shora i zdola jednoduchou plastickou linkou. Nicméně, toto znění se nám nezdá a na rozluštění nápisu pracujeme. Na přechodu krku ve věnec je výrazná plastická lišta. Úderový tón je e2, spodní průměr 65,5 cm, výška bez koruny 49 cm (63 cm s korunou), sílou věnce 5,3 cm a odhadovaná hmotnost zvonu 150-180 kg. Uvnitř zvonu je řada druhotných nápisů, a kvůli výrazným výtlukům byl v minulost pootočen.

Oba zvony jsme částečně očistili, zdokumentovali a zjistili několik závad na zvonovém příslušenství u obou zvonů. Ty v současnosti odstraňujeme.

#zazvony #malesice #plzen #svjiri #kostel #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

Комментарии

Информация по комментариям в разработке