Zanatski hleb za početnike - BEZ MEŠENJA! Dan i noć hleb

Описание к видео Zanatski hleb za početnike - BEZ MEŠENJA! Dan i noć hleb

Dobrodošli na druženje uz nešto što svi volimo, znamo sastojke od kojih se pravi, nešto što je utkano u civilizaciju i religiju svih naroda, u ideologiju, izreke, poslovice – dobrodošli u svet hleba.

Hleb, u našoj tradiciji, ima jedinstveno mesto, pa se kaže: „hleb naš nasušni“, „nemam ni za koricu hleba“, „traži preko hleba pogače“, ...


Recept na sajtu: Recept na sajtu: https://www.mamabuba.com/hleb-bez-mes...


Na prostorima Balkana pojede se tri puta više hleba od evropskog proseka, zbog čega ima posebno mesto u kulturi i tradiciji ovog podneblja, a strancima je teško objasniti zašto se bacanje komada ispečenog testa smatra grehom.

Mi ćemo danas praviti hleba za koju nije potrebno nikakvo znanje ni umenje, već samo vreme, a rezultat je predivan domaći hleb, koji ukusom i izgledom liči na pravi zanatski hleb. Sastojci su oni najosnovniji – brašno, voda, so i tek malčice kvasca a dobijamo hleb vrlo sličan tzv "sourdough" hlebovima.

Ukus kod ovog hleba postižemo sporim kišnjenjem a savršenu koricu pečenjem u posudi sa poklopcem. Pečenjem u posudi sa poklopcem zadržavamo paru koja nastaje pečenjem u posudi a to dovodi do formiranja lepe i krckave korice. Ovo je savršena zamena ako nemate rernu na paru ili starinsu hlebnu peć u koju su se ložila drva koja su takođe pored toplote davala i vlašnost vazduhu.

Recept za hleb bez mešenja je prvi put objavljen u New York Times-u 15-tak godina ranije. Pekar Jim Lahey je pokazao kako se svi sastojci samo kratko pomešaju, a onda dugim stajanjem dobija hleb kao iz priča naših baka. Zato nije ni čudo što je postao brzo popularan i široko prihvaćen.

Najteži deo kod pravljenja ovog hleba je čekanje da testo polako naraste i odoleti iskušenju da vi njega ipak malo izmesite. Kako se pravi hleb? Jednostavno stavite sve sastojke u veću činiju, izmešajte ih ili varjačom ili rukom samo koliko da se spoje (ne treba prethodno aktivirati kvasac), prekrijte plastičnom folijom i ostavite da kisne 18 -24 sata na sobnoj temperaturi.

Treba nam obično belo brašno, soli možete prema ukusu staviti više ili manje (ali mora da ima soli inače će hleb biti bezukusan), malo suvog kvasca (želimo da hleb kisne dugo i polako zbog ukusa) i voda sobne temperature (ne treba je grejati). Sobna temperatura je 21-23 stepena, pa ako je letnje vreme i pretoplo stavite testo posle 5-6 sati u frižider, ali ga izvadite bar pola sata pre formiranja hleba.

Ovaj jednostavan metod vam omogućava da svaki put dobijete savršenu veknu hleba i to hleba koji nije težak za stomak i kakav se vekovima pripremao.

Da bismo malo ulepšali hleb, dodaćemo mu jestivo cveće u korpicu u kojoj će drugi put kisnuti. Cvetovi jestivog cveća će se zalepiti za površinu hleba i on će divno izgledati, mada će cvetovi tokom pečenja izgubiti deo boje. Mi smo se odlučile za dan i noć cvetove jer ih sada ima i jako su dekorativni i lepi.


Pomozi da uložimo u novu opremu: https://www.paypal.com/paypalme/pivokosa

RECEPT:

Dani i noć zanatski hleb bez mešenja

Sastojci:

400 g mekog brašna (najbolje sa količinom proteina preko 11g ali može i obično)
8 g (1+1/4 kašičice) soli
¼ kašičice suvog kvasca ili 2 g svežeg kvasca
300 - 320 ml vode sobne temperature

Priprema:

Brašno, so i kvasac pomešati rukom, dodati vodu, sve izmešati tek koliko da se sjedini, pokriti folijom i ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi 18-24 sata.

Posuti testo i ruke sa malo brašna pa izručiti testo na brašnom posut sto. Pažljivo rukama malo poravnati testo, preklopiti na 3 dela sa jedne strane, pa onda još na 3 dela da se formira loptica. Ako niste zadovoljni izgledom možete ponoviti postupak još jednom.

Korpu (saćuru) ili posudu u kojoj će kisnuti hleb, pokrite salvetom, pospite brašnom i poređajte po salveti jestivo cveće. U tako pripremljenu korpu stavite vaš hleb, pospite ga sa malo brašna, pokrijte salvetom i ostavite da kisne na sobnoj temperaturi još 2 sata.

Pola sata pre pečenja hleba stavite tučanu posudu (Dutch oven) ili zemljanu posudu sa poklopcem ili običnu dublju šerpu u hladnu rernu i uključite da sve zajedno greje na 230 – 250 stepeni. Kada su se rerna i posuda u njoj zagrejale, prvo na papir za pečenje pažljivo prebaciti hleb, zatima pomoću rukavica izvaditi posudu, skinuti poklopac i uz pomoć papira staviti hleb u vruću posudu. Staviti poklopac, posudu vratiti u rernu i peći 30 minuta sa poklopcem, onda skinuti poklopac i peći još 15 – 20 minuta bez poklopca da bi hleb dobio divnu zlatno braon boju i predivnu koricu.

Izvaditi hleb, staviti na rešetkastu podlogu da se prohladi i onda uživati.

MOLITVA

Poslušaj me, bože, veliki gospodine,
ako me još nekad ponovo budeš pravio,
molim ti se, udesi mi da ne budem
ni milicajac,
ni car,
ni Rom.
Pretvori me u jedno veliko drvo.
Sto godina tako da rastem
i da me onda poseku.

Naćve od mene da naprave.

Sto godina u meni testo da mese

Od hleba sav da se raspadnem.

Miroslav Mika Antić


Instagram:   / bubinsvetnatacni  

mail za saradnju: [email protected]

Комментарии

Информация по комментариям в разработке